Kad više stotina biciklista u subotu popodne krene sa Trga republike na Savski nasip da protestuje zašto stazom pored reke protivzakonito tutnje automobili, kamioni čak i teška mehanizacija, oni se najmanje dvadeset puta duže voze nego što protestuju. Tako je, novi pokušaj Udruženja biciklista, ovog vikenda da zaključa rampu koja inače brani prolaz svima sem biciklistima preko nasipa, trajao je otprilike pet minuta.
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }Toliko je trebalo naime, da se pojavi prvo vozilo, da iz njega izađu vrlo iznervirana dva građanina, i da se ljutito obrate prisutnoj policijskoj patroli, ko se uopšte to njima usudio da spusti rampu. I sa insistiranjem da se ista smesta podigne, jer njihova je sloboda kretanja, je li, iznad svakog prava na protest.
„A jeste li iz nezakonito podignutih vikendica?“
„Znate da je ovo vojni put kojim voze tenkovi?“
„Pa kad to znate radite li u kabinetu predsednika ili u vladajućoj stranci?“
„Ma “ ga“.
Tako je izgledao verbalni duel zaustavljenog gospodina i bicikliste koji je policajac prekinuo pitanjem da li treba obojicu da uhapsi, potom sledećim pitanjem ko je ovde organizator, zatim zahtevom da mu pokaže ličnu kartu. Nakon tog legitimisanja “ sve skupa par minuta, ključevi za dizanje rampe su vraćeni čuvaru i nasip “ staza je odblokirana za sve nervozne i užurbane vozače.
Uzalud je dečko iz udruženja Ulice za bicikliste, koje je organizovalo protest citirao član Zakona o vodama, po kome nasip nije saobraćajnica, nego objekat za zaštitu od poplava, te da je stoga prolaz dozvoljen dozvoljen samo servisnim službama, a ne privatnim automobilima, dostavnim i teretnim vozilima.
U skladu sa situacijom, Udruženje je odmah umesto jednosatne blokade, promenilo format događaja rekavši da je reč o simboličnom zaključavanju rampe, a simbolika, je li, može da traje i nekoliko minuta. Dok su biciklisti razmatrali da je pošto je sve brzo gotovo, odu ipak negde na druženje, uporni protestanti su i dalje pokušavali da se objasne sa zagovornicima saobraćaja preko nasipa.
„Živim u blokovima ceo život i nikad mi nije palo napamet da ovde gradim, ili vozim. Ovde je uvek bila kafana Čede Mede i tu je na kozji sir dolazio glumac Dragan Nikolić“ Šta je sad ovo i kako je ovo vreme došlo““
„Ali, policija ne kažnjava, to je najveći problem, policija mora da poštuje odluke gradske vlasti, tamo stoji znak da je saobraćaj zabranjen““
„A vi biciklisti kao uvek stanete na pešačkom i propustite pešaka je li“?
„A vi izgledate ko da vam je Čume (LJubiša Buha) poslodavac?“
„Mooolim, od svih muškaraca ovde, ti si se našla pametna da nešto kažeš“?
„Pa nemojte ljudi na policiju, oni čuvaju narod“.
„Oni čuvaju vlast ako niste primetili, a narod kako se snađe“.
„A gde je to druženje, da se odvezemo“.
Mada su mediji pomirljivo izvestili sa protesta da je saobraćajna policija sprečila vozila da idu preko nasipa, ta informacija nije važila ni dok su biciklisti stajali parkirani oko kućice čuvara koji treba da spušta rampu, i njemu takođe citirali Zakon o vodama, a kamoli posle toga. Za one koji voze automobile preko nasipa bilo je to kraće zadržavanje, a za neke, ni toliko.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.