Stadion Tašmajdan: Od Harlema do španske koride 1 Foto: Bojan Cvejić

Na nekadašnjim terenima Beogradskog teniskog kluba, ispod tašmajdanske stene, 1952. započeta je izgradnja stadiona Tašmajdan.

Izgrađen je po projektu arhitekata Mihaila Jankovića i Uglješe Bogunovića kao savremeni sportsko-rekreacioni objekat u centru grada sa više sportskih terena i sala. Maketa tašmajdanskog stadiona bila je čak i objavljena  u „Politici“ već 1953.

Prvo sportsko takmičenje na novom stadionu održano je još krajem 1953. godine, dok je zvanično otvoren početkom 1954. Na ovom mestu nalazilo se i prvo veštačko klizalište. Međutim, nakon zimske sezone led bi se topio i pokrivanjem mlevenim kamenom i šljakom klizalište je pretvarano u teren za odbojku, košarku i tenis. Takmičenja u pomenutim sportovima, kao i u rvanju i u boksu, održana su već prve godine postojanja.

Deset godina od osnivanja na Tašmajdanu proslavili su i košarkaši Crvene zvezde 1955. godine, a naredne godine održan je i nastup čuvenog „Harlema“ koji su Beograđanima predstavili mnogobrojne trikove sa loptama. U narednim godinama na stadionu odigran je i teniski meč Dejvis kupa između naše i reprezentacije Egipta, kao i prvo Svetsko prvenstvo u rukometu za žene. U periodu između 1960. i 1969. sna ovoj „mermernoj lepotici“, kako se stadion naziva u jednom tekstu, održavao se i turnir „Trofej Tašmajdana“ u rukometu. Ovaj turnir predstavljao je svojevrsnu tradicionalnu rukometnu međunarodnu priredbu, koji se igrao u muškoj i u ženskoj konkurenciji. Isto tako, mnogi Beograđani prvi put su bili u prilici da 1971. vide i pravu špansku koridu u svom gradu, na ovom stadionu.

Iako je stadion Tašmajdan predstavljao mesto uglavnom za sportske događaje, mnogi muzički izvođači iz zemlje i sveta održali su na ovom mestu svoje koncerte. Nastupe su ovde imale neke od najvećih svetskih muzičkih zvezda, kao što su Tina Tarner, Golden Gejt, Elton Džon i Rej Čarls. Takođe, koncerti mnogih poznatih imena iz sveta domaće pop i rok muzike održavani su na ovom stadionu, kao i razne druge manifestacije.

Poslednjih godina tašmajdanski stadion, međutim, predstavljao je gradsko ruglo. Na mestu nekadašnjih velikih sportskih i muzičkih događaja, godinama su se okupljali mladi „iz kraja“ radi rekreativnog bavljenja sportom. Godišnje se na stadionu održavalo u poslednjih nekoliko godina svega nekoliko manifestacija i to uglavnom muzički koncerti. Tašmajdan se sve do skoro nalazio u prilično oronulom stanju. Tribine su se raspadale, iz betona rastao korov, razni grafiti „ukrašavali“ su delove stadiona.

Festival je nedavno renoviran i očekuje se da se na njemu odigra meč teniskih reprezentacija Velike Britanije i Srbije u okviru Dejvis kupa od 15. do 17. jula ove godine.

Autobol na Tašmajdanu

Na stadionu Tašmajdan 1978. održavan je i takozvani autobol. Ova manifestacija predstavljala je automobilsko-fudbalsku utakmicu, koja se odigravala između dve ekipe u fićama. Fudbal se igrao u crvenim i belim fićama na velike golove sa velikom fudbalskom loptom. Smatra se da je to bila prva utakmice ove vsrte u Evropi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari