Vlast ne nudi konkretno rešenje osim prodaje 1

Dok se Gradska uprava poziva na izveštaje Gradskog zavoda za javno zdravlje tvrdeći da vazduh nije zagađen usled požara na deponiji u Vinči, pritom koristeći priliku da optuži dva nezavisna regulatorna državna tela za „dizanje panike i zastrašivanje sugrađana“…

… organizacije i stručnjaci upućeni u problematiku životne sredine i dalje upozoravaju na nedostatke u informacijama i rešenjima koje gradska vlast nudi za ovaj problem.

Nakon što je dim sa deponije u Vinči donesen vetrom jedne večeri „probudio“ Beograđane, probudilo se i njihovo interesovanje za ovaj problem, njegove rizike po zdravlje i životnu sredinu, ali čelnici grada uveravali su ih da je „sve u redu“ nudeći izveštaje Gradskog zavoda za javno zdravlje koji pokazuju uobičajen nivo štetnih materija u vazduhu. Zatim je javno istupanje prof. dr Ivana Gržetića, dekana Hemijskog fakulteta, „probudilo“ nove sumnje u verodostojnost ovih izveštaja, kada je naveo da u Srbiji ne postoje adekvatni uređaji za merenje svih štetnih supstanci koje se oslobađaju u plamenu sa deponije kakva je Vinča.

– Ta deponija je obično smetlište, a plamen kojim to đubre gori je vrlo bogat organskim supstancama, toksičnim i kancerogenim i njih moramo da pratimo. Za sada se to ne radi – naveo je Gržetić, obrazlažući da se to ne radi jer u Srbiji ne postoje ni oprema ni laboratorija u kojoj bi se vršila takva merenja. On je upozorio i da je u obavezi Grada da reši problem te pozvao javnost da izvrši pritisak na gradsku vlast da se deponija sanira.

U tom je reagovao Zaštitnik građana apelujući na poštovanje prava na dostupnost informacija i zatražio od institucija nadležnih za monitoring i objavljivanje rezultata kvaliteta vazduha dostavljanje svih informacija o načinu i rezultatima izvršenih merenja, kao i vrsti zagađujućih materija čije je merenje vršeno. Ovom zahtevu pridužio se i Poverenik za informacije od javnog značaja koji podseća vlasti da ove informacije građanima moraju da budu dostupne na jednostavniji način.

Gradska uprava odgovorila je da su građani upoznati sa izveštajima Gradskog zavoda za javno zdravlje kao „jedine relevantne institucije“ te da predstavnici nezavisnih institucija „zastrašuju građane i dižu paniku“ ovakvim zahtevima.

Na navode Gradske uprave da su „potpuno besmisleni, neopravdani i zlonamerni zahtevi poverenika za informacije od javnog značaja Rodoljuba Šabića i vršioca dužnosti zaštitnika građana Miloša Jankovića da se objave rezultati merenja zagađenja vazduha u Beogradu“ odgovorio je Poverenik za informacije od javnog značaja tvrdeći da je „besmisleno“ njihovo reagovanje.

„Ako je nešto besmisleno, to je upravo reagovanje gradske uprave i njeno pozivanje na notorno poznatu činjenicu da su „podaci već dostupni i objavljeni“ na sajtu grada. Poverenikovo podsećanje odnosi na obavezu „kompletnog i objektivnog informisanja“, što podrazumeva više od objavljivanja činjenica koje govore u prilog tome da je „sve u redu“, stoji u saopštenju. Poverenik takođe spominje da su „izuzetno kompetentni stručnjaci ukazali da objavljeni podaci ne obuhvataju neke elemente koji mogu biti izuzetno opasni po zdravlje ljudi“. On dalje insistira da je gradska uprava u obavezi da takve sumnje ili izričito demantuje ili potvrdi uz odgovor na pitanje „zašto“ monitoring ne obuhvata pomenute elemente. Poverenik je ocenio da uprava, po pitanju rešavanja ovog problema „duguje javnosti“ mnogo više informacija od toga da „stižu ponude“ nekih inostranih firmi.

„Grad da pozove stručnjake za rešenje“

Povodom požara na deponiji u Vinči, oglašavale su se i druge organizacije i stručnjaci koje se bave zaštitom životne sredine insistirajući na objektivnom informisanju građana o uzrocima i trenutnom stanje na deponiji Vinča. Organizacija „Mladi istraživači Srbije“ zalaže se za pravovremeno i objektivno informisanje građana o uzrocima i trenutnom stanju na deponiji, potencijalnim posledicama po zdravlje građana, koracima koje treba preduzeti radi sprečavanja štetnog uticaja, kao i o daljim postupcima Grada. Oni još i ukazuju da su „od informacija o stvarnom stanju na terenu, dostupne samo one koje objavljuju gradske vlasti i institucije“ te da se „plaše da će najveću cenu, kako po zdravlje tako i po džepu, platiti građani“. Oni su naveli da je Vinča jedan od problema zaštite životne sredine u Srbiji koji je počeo zaista da gori, kao rezultat višedecenijskog zanemarivanja upravljanja komunalnih otpadom, neprimerenog deponovanja otpada i nedostatka saradnje među institucijama. Oni, stoga pozivaju gradske vlasti da hitno oforme grupu stručnjaka (kako institucija tako i predstavnika organizacija civilnog društva, naročito univerziteta) kako bi se pronašlo rešenje za problem požara na deponiji Vinča.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari