Poziv predstavnicama desničarskih partija Dveri i Zavetnici da učestvuju na tribini Ženska konvencija „Glasam za žene“, zakazanoj za nedelju u Domu omladine, u organizaciji Fonda za političku izuzetnost i OEBS-a, naišao je na protest ženskih organizacija poput Autonomnog ženskog centra, Peščanika, Ženskog prostora i pojedinih političarki i najavu bojkota ove tribine o ženskim pravima.
„Uvek sam se zalagala i zalagaću se za demokratske i građanske principe, toleranciju i međusobno uvažavanje, ali ne mogu da prihvatim zajedničko učešće i promociju sa predstavnicama ultradesničarskih, tradicionalističkih i profašističkih organizacija“, obrazložila je Maja Sedlarević, funkcionerka Lige socijaldemokrata Vojvodine, razloge zbog kojih otkazuje učešće na tribini. Predstavnica SPS-a Dijana Vukomanović pak smatra da se nijednoj političkoj partiji koja legitimno učestvuje na izborima „ne sme osporavati Ustavom zagarantovano pravo da izraze svoje stavove i mišljenja“, te da u demokratskom društvu treba negovati dijalog, a ne praviti ovakvu selekciju.
Kako stoji u pozivu na tribinu, Konvencija ima za cilj da podigne vidljivost učešća i uticaja žena u politici i da ukaže na značaj rodne ravnopravnosti za celokupan razvoj društva i institucija. Ovde se najpre otvara pitanje da li su organizatori tribine mogli da isključe bilo koju partiju sa liste zbog političkih stavova koje one zastupaju. Nadalje, ako pod feminizmom podrazumevamo svest o tome da nejednakost među polovima postoji, kao i promišljenu borbu protiv diskriminacije, nije li potreba takvog promišljanja upravo uključivanje svih žena, svakako i muškaraca, u društveni dijalog u okviru koga bi se razmatrale i posledice patrijarhalnih i nacionalističkih ideologija po društveni status žene.
Feministkinje i feministi, koji u velikoj meri utiču na demokratske procese i nesumnjivo doprinose boljitku društva, bore se protiv tradicionalnih, patrijarhalnih i religijskih sistema u kojima se žena, sa limitiranim ljudskim pravima, drži u položaju potčinjenosti. S druge strane, poznato je da su žene najglasnije pobornice patrijarhalnih principa, jer je to poželjno ponašanje koje one uče od samog početka procesa socijalizacije. Od njih se očekuje potčinjenost i doprinos očuvanju patrijarhalnog poretka.
Da li iz društvenog dijaloga o ženskim pravima treba isključiti žene koje su i same žrtve takvih ideologija? Odgovor se može sažeti u pitanju, feminističkom i političkom – isključivanje ili osvešćivanje? Ova druga opcija se čini više feminističkom i više demokratskom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.