
Kada smo u jeku političkih smena na Radio-televiziji Vojvodine pozvali Marinu Fratucan da prokomentariše smene, bila je zgranuta činjenicom da pojedinci koji su „nastradali tokom čistke“ nisu želeli da se odbrane, da prokomentarišu takve postupke, da osude to što im je neko bez razloga oduzeo mogućnost da se bave svojim poslom.
U istom tom trenutku, upitana da li strahuje za svoju emisiju „Radar“, rekla je ne, ali je bila potpuno svesna da će u bliskoj budućnosti doći trenutak kada će nova uređivačka politika izemitovati apsolutnu nepodobnost za jednu analitičku emisiju, koja je pokupila brojne nagrade u regionu. Takav pristup izveštavanju očigledno nije naišao na odobravanje novog rukovodstva i uređivačkog kolegijuma medijskog javnog servisa u odsustvu, pa je „letnja šema programa“ obavila posao dželata, „Radar“ više ne skenira.
U razgovoru za naš list ona je istakla jednu zanimljivu činjenicu. Pre nove „letnje šeme“, Fratucan je vršiocu dužnosti glavne urednice Prvog programa Televizije Vojvodine Nadi Kalkan predložila određene teme kojima bi se bavio „Radar“ u narednom periodu. Među njima je bila i analiza posete Međunarodnog monetarnog fonda i različitih priča u vezi sa povećanjem plata i penzija, sa kojima su u javnost istupili čelni ljudi ove organizacije i čelni čovek ove države. Odgovor urednice na ovaj predlog autorke Fratucan, bio je da će se preko leta baviti „lakšim temama“ i to u trenutku kada republika, pokrajina i lokalne samouprave treba da dobiju organe izvršne vlasti. A i leto je, jelte…
Marina Fratucan od 2007. godine radi kao stručni saradnik za oblast novinarstvo na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Na istom fakultetu je 1993. godine diplomirala na Odseku za srpskohrvatski jezik i jugoslovensku književnost. Novinarstvom se bavi od 1984. kada je postala novinarka omladinskog i kulturno-umetničkog programa Televizije Novi Sad. Autorka je i urednica nekoliko serijala dokumentarnih filmova sa prostora bivše Jugoslavije u produkciji „UrbaNS“ i raznih drugih. Između ostalog, radila je i u agenciji Beta, na Radiju 021, bila je dopisnica Radija B92, urednik ANEM TV, šefica dopisništva TV Crna Gora za Vojvodinu, kao i urednica mnogih drugih emisija. U fokusu istraživanja joj se nalaze teme suočavanja sa prošlošću, regionalnih saradnji, mladih, teme ljudskih prava i položaja manjina. Godine 1989. proglašena je za TV otkriće godine na prostoru tadašnje Jugoslavije. Dve godine kasnije postala je stipendista USIA-a, a 2000. godine dobila je nagradu za najuspešniju i najrađe praćenu novinarku u Novom Sadu prema istraživanju agencije SCAN.
Pre manje od mesec dana u bugarskom Plovdivu uručena joj je nagrada Evropske asocijacije regionalnih televizija CIRCOM za najbolji „news magazine“. Nagrađena epizoda pod nazivom „Radar – 20 godina posle“ bavila se obeležavanjem 20. godišnjice genocida u Srebrenici i 23. godišnjice od zločina nad srpskim civilima na području Bratunca i emitovana je prošlog leta na Radio-televiziji Vojvodine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.