Pacijent V.V. (40) nožem je juče ubio medicinsku sestru LJ. P. (55) u Domu zdravlja Šabac.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Prema nezvaničnim informacijama, V.V. je ušao u ordinaciju i kuhinjskim nožem više puta ubo medicinsku sestru, koja je preminula pre nego što su je prebacili u Urgentni centar. U momentu napada medicinska sestra LJ.P. bila je sama u ordinaciji, a njeno krvavo telo na podu pronašla je servirka. Policija je ubrzo uhapsila napadača, koji je nakon napada sedeo u čekaonici.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar posetio je Dom zdravlja u Šapcu, najoštrije osudio incident i najavio izmenu zakona da se svaki napad na medicinskog radnika tretira kao jedno od najtežih krivičnih dela.

– Više nema šta da se čeka. Odmah pokrećemo inicijativu za izmenu zakona da se svaki napad na medicinskog radnika u okviru zdravstvene ustanove tretira kao jedno od najtežih krivičnih dela i da se za takve napadače predvide najstrože kazne – izjavio je Lončar.

Povodom tragične smrti medicinske sestre na radnom mestu, zaštitnik građana Saša Janković je pokrenuo postupak kontrole kako bi utvrdio da li su bilo koji državni organ ili služba načinili propust usled čega ta tragedija, ako je to bilo moguće, nije sprečena.

„Zaštitnik građana će zatražiti i informaciju od Ministarstva zdravlja šta je učinjeno posle dogovora sa nedavnog sastanka ministra zdravlja Zlatibora Lončara, poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljuba Šabića, direktorke Lekarske komore Srbije Vesne Jovanović i sindikata“, stoji u saopštenju.

Novi sindikat zdravstva Srbije apelovao je na Vladu Srbije, Ministarstvo zdravlja, lokalne samouprave i druge osnivače zdravstvenih ustanova da prihvate predloge struke kada je reč o telesnoj i psihičkoj bezbednosti zaposlenih u zdravstvenim ustanovama.

„Mere koje treba preduzeti su poznate i u svetu se primenjuju: fizičko obezbeđenje, dovoljan broj radnika službe obezbeđenja, panik tasteri, video nadzor, obuka zdravstvenog osoblja za smirivanje agresivnih situacija, adekvatnu komunikaciju i ponašanje u ovakvim situacijama, stalno ponavljan zahtev struke za status službenog lica“, piše u saopštenju sindikata.

Inače, u avgustu 2014. godine pacijent je ubio pacijenta na neuropsihijatrijskom odeljenju Šabačke bolnice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari