Aškalije, Bošnjaci, Grci, Egipćani, Mađari, Nemci, Rumuni, Rusini, Slovaci, Ukrajinci i Česi su prešli cenzus za održavanje neposrednih izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina, kaže za Danas Nenad Petković, pravni savetnik Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
On dodaje da su, prema trenutnim podacima ovog ministarstva Albanci, Romi i Bugari blizu prelaska cenzusa, pa će se i nacionalni saveti ovih zajednica birati neposrednim izborima.
Prema Zakonu o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, prvi poseban birački spisak Ministarstvo privremeno zaključuje 120 dana nakon dana javnog objavljivanja da je obrazovanje posebnog biračkog spiska započelo i utvrđuje ukupan broj birača na posebnom biračkom spisku nacionalne manjine. Taj rok ističe danas. Poseban birački spisak zaključuje se rešenjem Ministarstva najkasnije 15 dana pre dana održavanja izbora.
Kako dodaje Petković, uslove za direktne izbore nije ostvarilo pet manjinskih zajednica, a reč je o Bunjevcima, Vlasima, Makedoncima, Hrvatima i Slovencima, koji će savete birati indirektnim izborima, odnosno putem elektorske skupštine.
Esad Džudžević, predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća, kaže za Danas da je u posebni birački spisak upisano 70.533 Bošnjaka, kao i da se očekuje da će ih biti još 5.000. To je za oko 20.000 više potpisa, nego što je bilo neophodno da bi Bošnjaci išli na neposredne izbore za nacionalni savet.
– Važno je da budu organizovani direktni izbori, ne samo zato što se i zbog novog Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina Savetu dodeljuju nove nadležnosti, nego i zato što će bolje oslikavati raznolikost i pluralitet bošnjačke nacionalne zajednice – navodi Džudžević.
U Srbiji već postoji 15 nacionalnih saveta, a još četiri će biti formirana posle izbora. Pravo da se upiše u posebne biračke spiskove ima oko 800.000 građana Srbije. Izbori za 19 nacionalnih saveta biće održani u maju ili junu.
Romski savet neposrednim izborima
Vitomir Mihajlović, predsednik Nacionalnog saveta Roma, kaže za Danas da je dobro ako romski nacionalni savet bude biran neposrednim izborima, jer se time omogućava učešće većeg broja ljudi. Mihajlović ističe da je neophodno podizanje svesti Roma o značaju učešća u političkom životu, što je teško, jer mnogi žive u ekstremnom siromaštvu. „Romi nisu dovoljno politički organizovani, kao druge nacionalne zajednice i pitanje je da li će ovi koji su se upisali u birački spisak zaista i izaći na izbore“, navodi naš sagovornik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.