Primena kubanskog leka protiv raka „Cimavaks EGF“ u Srbiji se sprovodi kroz formu „milosrdnog leka“, odnosno pacijenti ga primaju na sopstvenu odgovornost.

U Ministarstvu zdravlja za Danas kažu da se ovaj kubanski preparat namenjen pacijentima sa adenokarcinomom u četvrtoj kliničkoj fazi, u Srbiji neće koristiti u okviru kliničke studije, pa samim tim Agencija za lekove (ALIMS) nije ni izdavala dozvolu za ovu vrstu procedure, jer to niko od njih nije ni tražio.

– Lek se u Srbiji koristi na osnovu dobrovoljnog pristanka pacijenta, koji se sa takvim zahtevom obrati svom onkologu, a koji na osnovu utvrđenih kriterijuma i raspoložive dokumentacije pacijenta upućuje u dalji postupak. Činjenica je da je kliničko ispitivanje leka „Cimavaks EGF“ odobreno u više zemalja EU i da se nalazi u trećoj fazi ispitivanja, tako da je bezbednost leka, u skladu sa EU propisima, već dokazana – ističu u Ministarstvu zdravlja.

Kako objašnjavaju, radi se o neregistrovanom leku, a ALIMS je na osnovu dostavljene dokumentacije, u skladu sa članom 20 Pravilnika o dokumentaciji i načinu uvoza lekova koji nemaju dozvolu za lek, odnosno medicinskih sredstava koja nisu upisana u registar medicinskih sredstava, odobrila uvoz neregistrovanog leka „Cimavaks EGF“.

Poštovanje zakonske procedure prilikom uvoza kubanskog preparata, ističu u Ministarstvu, u nadležnosti je Ministarstva finansija – Uprava carine. U Ministarstvu dodaju da kubanski lekar Kamilo Rodrigez u Srbiju dolazi kako bi nadgledao početak primene navedenog leka na pacijentima u našoj zemlji. Inače, doktor Rodrigez je rukovodio timom koji je napravio lek „Cimavaks EGF“ i u narednih mesec dana biće na raspolaganju našim lekarima, ali i pacijentima.



Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari