Niš, Beograd – Na centralnoj proslavi 1.700 godina Milanskog edikta 6. oktobra u Nišu najviši poglavari hrišćanskih crkava imali su svečani ručak u restoranu „Crystal night“ („Kristalna noć“), koji je samo za tu priliku, nakon intervencije iz Srpske pravoslavne crkve, privremeno promenio naziv u „Crystal light“ („Kristalna svetlost“), kako bi se izbegle ružne asocijacije na antisemitsku Kristalnu noć u tadašnjoj nacističkoj Nemačkoj, saznaje Danas.

Prema protokolu, najviši poglavari hrišćanskih crkava trebalo je da se okupe na svečanom ručku u reprezentativnom restoranu „Crystal night“ na obodu grada, ali je pred samu proslavu u Niškoj eparhiji konstatovano da bi naziv objekta mogao asocirati na Kristalnu noć, kada je između 9. i 10. novembra 1938. godine u Nemačkoj ubijeno više od 90 Jevreja, više od 20.000 Jevreja odvedeno u koncentracione logore, a na hiljade njihovih sinagoga, grobalja ili radnji uništeno. Potencijalni protokolarni skandal rešen je tako što je izabrani restoran na samo tri dana promenio sve natpise na fasadi i u unutrašnjem delu objekta u „Crystal light“, mada je u formalno-pravnom smislu i dalje imao stari naziv.

– Uradili smo to na zahtev ljudi iz crkve u Nišu, mada naziv restorana nema apsolutno nikakve veze sa bilo kojim događajem iz istorije, osim što sam želeo da lepo zvuči i asocira na nešto svečano. Nisam nikakav nacionalista, ne mrzim Jevreje, ne mrzim nikoga, ja sam čovek iz druge priče. Ali, kasnije sam saznao da bi naziv restorana mogao da asocira i na ovaj događaj. Ispalo je da sam uložio novac, a napravio lapsus sa imenom. Pošto u vezi s tim povremeno ima ružnih komentara, zbog kojih mi je krivo, jer restoran nema nikakve veze sa bilo čim ružnim, otvoriću novu firmu sa drugačijim nazivom, verovatno sa imenom „Crystal light“ – rekao je za naš list Slaviša Stoilković, vlasnik privrednog društva „Crystal night“, u čijem je sastavu restoran.

Pošto u Niškoj eparhiji juče nisu odgovarali na pozive, nismo dobili odgovor zašto je za svečani ručak crkvenih velikodostojnika izabran upravo ovaj, a ne neki drugi restoran u Nišu. Nije jasno ni da li su se primedbe na naziv restorana čule samo iz Niške eparhije ili i iz vrha SPC. Izvesno je samo da je na zvaničnom sajtu SPC objavljen „Program centralne proslave 1700 godina milanskog edikta 4 – 9. oktobar 2013“, u kojem je navedeno da će svečani ručak poglavara 6. oktobra biti organizovan u – „Dvorani kristal“.

Aleksandar Nećak, član Evropskog saveta jevrejskih zajednica, kaže za Danas da veruje da vlasnik restorana nije znao šta „kristalna noć“ predstavlja, ali da SPC to sigurno zna.

– Suviše sam star da verujem u slučajnosti. I činjenica da su predstavnici SPC tražili od vlasnika restorana da na tri dana promeni ime ugostiteljskog objekta u „Crystal light“, umesto „night“ to potvrđuje. Crkveni velikodostojnici su mogli da izaberu neko drugo mesto za svečani ručak – smatra Nećak. Prema njegovom mišljenju, mnogo veći problem je taj što omladina ne zna ni sopstvenu istoriju, a kamoli jevrejskog naroda.

– Pre dve godine na jednom društvenom fakultetu u Srbiji prilikom upisa brucoša, jedno od pitanja na testu je bilo „Kako se zove period tokom Drugog svetskog rata u kojem su uništavani Jevreji“. Od 100 kandidata, samo je troje znalo odgovor – naglašava Nećak. Kao primer nebrige prema jevrejskim žrtvama u Drugom svetskom ratu, naš sagovornik navodi Staro sajmište u Beogradu.

– To je jedino mesto u svetu gde je ubijeno 6.400 Jevreja, a koje nije obeleženo kao mesto stradanja. Godinama sam ukazivao na to, gradska vlast je čak formirala Komisiju za Staro sajmište, ali je ona u međuvremenu rasformirana i od toga nije bilo ništa – ističe Nećak. On dodaje da ne želi da zvuči kao paranoik i pristalica teorija zavere, ali da smo svi svedoci pokušaja revizije istorije Drugog svetskog rata, kojom se umanjuje značaj borbe protiv fašizma „u kojoj je Srbija iskrvarila“.

Mirko Đorđević, sociolog religije, nasmejao se na podatak gde su verski poglavari ručali u Nišu, ocenjujući čitav slučaj kao „bizaran“.

– Pitam se o čemu je razmišljao onaj koji je birao restoran gde će patrijarsi i poglavari drugih hrišćanskih crkava ručati? Dobro je što su crkveni velikodostojnici na vreme uočili „propust“ i tražili od vlasnika restorana da, bar na tri dana, promeni naziv. Inače bi bilo potpuno šokantno. Ne verujem da je neko iz SPC imao lošu nameru, ali morao je da ima bar osećaj za meru prilikom izbora restorana – navodi Đorđević. On dodaje da je u Evropi poslednjih godina zapažen pojačan talas antisemitizma.

– Ima ga i kod nas, u manjim razmerama, pa i među crkvenim velikodostojnicima. Ipak, u ovom slučaju verujem da je reč o bizarnosti i nečijoj nepromišljenosti, a ne o lošoj nameri. Zato je dobro što su u SPC na vreme primetili da goste treba da vode na ručak u Kristalnu noć, i umesto toga ih odveli u Kristalnu svetlost – zaključuje Đorđević.

Slike na Fejsbuku

Na fejsbuk stranici „Crystal night-a“ objavljene su fotografije sa svečanog događaja na kojima se na zidu vidi izmenjen naziv restorana. Na fotografijama su pored ostalih patrijarh vaseljenski Vartolomej, patrijarh moskovski i sve Rusije Kiril, patrijarh jerusalimski Teofilo, patrijarh srpski Irinej, i drugi arhiepiskopi, mitropoliti i episkopi, kao i kardinal Jozef Tomko, koji je predvodio delegaciju Vatikana kao izaslanik pape Franje. Svečanom događaju su prisustvovali i predstavnici Vojske Srbije, grada Niša, prinčevski par Karađorđević i druge zvanice.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari