Loša ekonomska situacija je najveća bezbednosna pretnja, jer ona dovodi i do povećanja korupcije i kriminala, kaže za Danas Ivica Tončev, savetnik premijera Ivice Dačića zadužen za nacionalnu bezbednost.

On objašnjava da su ljudi uplašeni zbog sadašnje ekonomske situacije i da se plaše gubitka posla i toga da li će imati dovoljno novca da prežive naredni mesec.

– Sve to utiče na povećanje stope kriminala i korupcije, što ugrožava bezbednost svih građana Srbije – ističe Tončev. On navodi da je odlučio da u narednom periodu volontira u Vladi Srbije.

– Svestan sam teške ekonomske situacije u kojoj se nalaze građani Srbije i zato želim da ličnim primerom pokažem ozbiljnost i spremnost da priču o promenama sprovedem u praksi, kaže Tončev. U trenutku kada je aktuelna priča o solidarnom porezu, Tončev smatra da svako u okvirima svojih mogućnosti treba da doprinese boljitku Srbije i da time pokaže odgovornost prema državi i narodu. On napominje da je i do sada polovinu svojih prihoda uplaćivao u humanitarne svrhe, ali da je sada odlučio da napravi korak više i da se odrekne svojih prihoda, odnosno da ne prima naknadu. Prema njegovoj oceni, ne trebaju svi da čekaju da se odredi visina solidarnog poreza, već ako vide i ako znaju kako mogu da pomognu Srbiji, to treba i da urade. Inače, mesečna plata savetnika premijera iznosi oko 130.000 dinara.

Tončev dodaje da posebno ceni hrabrost, kao i iskrene namere predsednika i prvog potpredsednika Vlade Srbije – Ivice Dačića i Aleksandra Vučića da svojim zalaganjem pomognu svim građanima Srbije, kako bi teret ekonomske krize bio pravično raspoređen na sve, a ne da trpe samo najsiromašniji. On je istakao da su Srbiji neophodne reforme u svim segmentima društvenog života, posebno u ekonomskoj sferi, kao oštri i duboki reformski rezovi. Smatra da sadašnji državni vrh ima snage i pameti da to sprovede, ali tako da ne budu pogođene samo socijalno ugrožene kategorije, već da ekonomski teret bude raspoređen srazmerno nečijem bogatstvu.

Na pitanje od kojih prihoda će živeti dok volontira, Tončev kaže da je tokom 20 godina života u inostranstvu zaradio dovoljno novca, od koga može pristojno da živi.

– Znam da će pojedinci sa nepoverenjem prihvatiti činjenicu da neko želi da radi bez naknade, ali smatram da se samo radom i požrtvovanjem može prebroditi ekonomska kriza. Primer solidarnosti, pre svega, treba da pokažemo mi – političari – objašnjava Tončev. On je ukazao i da je u prošlosti često bio meta raznih napada zbog svoje imovine, ali da su se oni pokazali neutemeljenim i samo su rezultat nečije zle namere.

Iako je savetnik za nacionalnu bezbednost, Tončev ističe da je krajnje vreme da se pažnja građana i političara sa bezbednosnih problema preusmeri ka rešavanju ekonomskih pitanja i dodaje da bez ekonomski jake i stabilne Srbije nema ni bezbednog društva.

O Paradi ponosa

Na pitanje da li je tačna informacija da je glasao da se održi Parada ponosa, Tončev kaže da je sadržaj sednice Saveta za nacionalnu bezbednost tajna. On je dodao da nije bitno ko je kako glasao, već da je odlučeno da se tog dana zabrane svi skupovi, jer je najvažnije sačuvati ljudske živote. Prema njegovim rečima, ovde se ne radi o tome da li neko podržava ili ne održavanje Parade, već da li ćemo njenim održavanjem ugroziti živote ili imovinu građana Srbije. On je podsetio i da bezbednosna procena nije paušalna ocena, kako to neki žele da prikažu, već je zasnovana na činjenicama i postojanju ozbiljnih pretnji da mogu biti ugroženi životi građana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari