Vrhovni kasacioni sud Republike Srbije (VKS) ukinuo je pravnosnažnu presudu kojom je država Srbija obavezana da isplati naknadu štete Enesu Bogiloviću i Mušanu DŽebu zbog mučenja i nečovečnog postupanja koje su nad njima sprovodili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) za vreme zatočeništva u logoru Šljivovica kod Bajine Bašte 1995.

Postupak koji traje više od osam godina vraćen je na suđenje iz početka, a Fond za humanitarno pravo (FHP), koji Bogilovića i DŽeba zastupa u ovom predmetu, smatra da je odluka najvišeg suda u Srbiji da presudu ukine jasan dokaz o nameri sudskih vlasti da aboliraju državu za gruba kršenja zakona i međunarodnog prava, koja su njeni službenici činili tokom 1990-ih.

Bogilović i DŽebo dvojica su od gotovo 800 Bošnjaka, muškaraca i dečaka koji su nakon pada Srebrenice i Žepe, krajem jula i početkom avgusta 1995. bežeći od snaga bosanskih Srba preplivali reku Drinu i prešli na teritoriju Srbije u nadi da će se prebaciti u treće zemlje. Odmah po prelasku granice predali su se pripadnicima tadašnje Vojske Jugoslavije (VJ), koji su ih pretresli, legitimisali i popisali, a zatim sproveli u novooformljeni „prihvatni centar“ u nekadašnjim barakama preduzeća „Planum“ u blizini Bajine Bašte.

FHP podseća da je ovaj centar imao sve karakteristike klasičnog zarobljeničkog logora, a njegovi „korisnici“ držani su pod jakim obezbeđenjem pripadnika MUP i u uslovima koji su u svakom pogledu bili ispod nivoa ljudskog dostojanstva – spavali su na betonskom podu, dobijali jedva dovoljno hrane, a osnovnu higijenu su jedva mogli da održavaju. „Svi su bili svakodnevno izloženi psihofizičkom zlostavljanju i nečovečnom postupanju od strane policajaca, a zabeleženi su i slučajevi seksualnog zlostavljanja. Mnogim zatočenicima nanete su ozbiljne fizičke povrede čije posledice osećaju i danas, a najmanje dvojica Bošnjaka su izgubila život u ovom logoru“, navode iz FHP.

Apelacioni sud je utvrdio da su Bogilović i DŽebo pretrpeli težak oblik zlostavljanja i nečovečnog postupanja, te je naložio državi da im isplati naknadu štete u iznosu od po 300.000 dinara. Međutim, zakonski zastupnik Srbije uložio je reviziju VKS u avgustu 2014, a advokat FHP primio je odluku po reviziji krajem marta ove godine, gotovo godinu dana nakon što je ona doneta. Presuda Apelacionog suda je ukinuta, a ovom sudu je naloženo da ponovo izvede sve dokaze i iznova utvrdi činjenično stanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari