Svedočenjem vojvođanskog biznismena Mileta Jerkovića u Specijalnom sudu nastavljeno je suđenje Darku Šariću i još 17 optuženih da su oprali oko 22 miliona evra stečenih trgovinom drogom ulaganjem u legalne finansijske tokove u Srbiji.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Jerkovića je juče ispitivao optuženi novosadski advokat Radovan Štrbac, koji je bio Šarićev punomoćnik za kupovinu privrednih i poljoprivrednih dobara po Vojvodini. NJega je zanimalo da li je Jerković nekad koristio lažno ime Milorad, što je ovaj negirao, a zatim i zašto je sve firme kupovao na imena članova svoje porodice ili kao član konzorcijuma, za šta je Jerković tvrdio da je to bilo legalno. On je je zamerio Štrpcu što je protiv njega podneo više krivičnih prijava.

U svom ranijem svedočenju Jerković je potvrdio da su optuženi ulagali novac u njegova preduzeća i kupovali ih i tvrdio da mu je Šarić isplatio sve što su dogovorili. Ipak, Jerković je za Štrpca rekao da se ugrađivao u svaku cenu, jednom prilikom čak „50.000 – 60.000 evra“.

Štrbac je optužen i u procesu protiv Branka Lazarevića, bivšeg šefa kabineta ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića. Optužen je da Lazarevića podstrekavao na odavanje službene tajne.

Prema navodima optužnice za pranje para, novac od prodaje kokaina koji je nabavljan u zemljama Južne Amerike, preko ofšor kompanija, prebacivan je u Srbiju i uplaćivan na račune domaćih preduzeća i pojedinih banaka, a ova sredstva su korišćena za privatizaciju društvenih preduzeća, ali i kupovinu nekretnina i zemljišta. Novac je, tvrdi se, između ostalog ulagan i u novosadski „Putnik“, „Mitrosrem“ iz Sremske Mitrovice i „Palić“ iz Subotice.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari