Beograd – Vlada Srbije odlučila je danas da Jovanka Broz bude sahranjena u Kući cveća u Beogradu, u prostoriji pored one u kojoj je sahranjen njen suprug, bivši predsednik SFRJ Josip Broz Tito, rečeno je Beti u Vladi. Na sednici vlade osnovan je i organizacioni odbor na čijem je čelu njen potpredsednik Rasim Ljajić.

Jovanka Broz (89) preminula je juče u 11.45 u Urgentnom centru u Beogradu. Udovici bivšeg predsednika SFRJ srce je stalo nakon što su je lekari Kliničkog centra Srbije tri nedelje održavali u životu na aparatima za veštačko disanje. Vlada Srbije će sutra održati sednicu na kojoj će formirati organizacioni odbor za sahranu Jovanke Broz i odrediti datum i mesto sahrane. Poslednja želja Titove udovice bila je da bude sahranjena u Kući cveća pored supruga. Prema najavama premijera Ivice Dačića i potpredsednika Vlade Rasima Ljajića, Jovanka će najverovatnije tu i biti sahranjena.

Povodom smrti Titove udovice, telegram saučešća njenoj porodici uputio je premijer Srbije Ivica Dačić, navodeći da je „otišao i jedan od poslednjih najpouzdanijih svedoka istorije naše nekadašnje države, koja je progonom platila tu činjenicu“.

– Nažalost, istorijska nepravda prema njoj počela je da se ispravlja tek pred kraj njenog života. Vlada Srbije smatra da Jovanka Broz treba da bude sahranjena pored svog supruga Josipa Broza Tita i u tom smislu će doneti odgovarajuće odluke, navodi se u telegramu saučešća premijera Dačića.

Direktor Kliničkog centra Srbije Miljko Ristić kaže za Danas da je Jovanka umrla uprkos jakim medikamentima, ali da nije bila u komi.

– Ona je više od dve nedelje bila na aparatima za veštačko disanje i istovremeno je dobijala terapiju za jačanje rada srca i cirkulaciju. Ta doza je svakodnevno pojačavana, a danas je primila najveću. Međutim, s obzirom na njene godine i opšte zdravstveno stanje, nije joj pomoglo, kaže Ristić. On dodaje da Jovanka Broz nije bila u komi, ali ni u svesnom stanju proteklih nekoliko dana, već u stanju duboke pospanosti i da se „njen život tiho ugasio“.

Jovanka Broz je primljena u Urgentni centar 23. avgusta u teškom stanju, kada su je dehidriranu i gotovo bez svesti doveli rođaci. Dijagnostikovan joj je teži oblik kancera kože, čije lečenje dugo traje, ishod je neizvestan. Međutim, njen organizam je adekvatno reagovao na terapiju, opšte zdravstveno stanje se popravilo i doktori su čak predviđali izlazak iz bolnice. Bila je nasmejana i primala posete, ali su joj iznenada otkazala pluća i 26. septembra je priključena na aparate za veštačko disanje. Lekari nisu mogli sa izvesnošću da prognoziraju dalji tok lečenja.

Za zdravstveno stanje supruge nekadašnjeg doživotnog predsednika SFRJ, koja je i svedok brojnih istorijskih previranja na Balkanu, vladalo je interesovanje u svim državama bivše Jugoslavije. Tada su ponovo isplivale informacije o nehumanim uslovima u kojima je provodila poslednje godine života. Naime, nakon Titove smrti, Jovanka Broz je prisilno smeštena u vilu od 750 kvadrata na Dedinju, koju joj je dodelila država. Zbog dugogodišnje nebrige, nekada velelepni objekat se pretvorio u ruinu. Vila je prokišnjavala, a od vlage i neispravnih instalacija zidovi su postali trošni i malter je otpadao gotovo u svim prostorijama. Titova udovica se nije žalila, a javnost je o nehumanim uslovima u kojima je živela saznala 6. jula 2009. godine, kada su je posetili ministri Ivica Dačić i Rasim Ljajić i posle gotovo 30 godina uručili dokumenta – ličnu kartu i pasoš. Jovanka Broz se zahvalila ministrima, uvevši ih u jedinu prostoriju u kojoj nije bilo vlage i napomenuvši uz osmeh da je veoma srećna, jer sada može da putuje.

Rasim Ljajić je od tada redovno posećivao Titovu udovicu, i pokrenuo pitanje uslova u kojima stanuje. U ime Vlade Srbije, zajedno sa Jovankinim rođacima, tragalo se za adekvatnom kućom u koju je ona trebalo da bude smeštena nakon izlaska iz bolnice. Vlada Srbije se obavezala da će Titova udovica dobiti i svu neophodnu medicinsku i kućnu negu.

Međutim, Jovanka Broz je izjavila da želi da se vrati u vilu na Dedinju, a poslednja želja joj je bila da bude sahranjena u Kući cveća, pored pokojnog supruga.

– Najvjerojatnije ćemo doneti odluku da ona bude sahranjena u Kući cveća, u susednoj prostoriji, pokraj one u kojoj je sahranjen njen suprug, rekao je Rasim Ljajić i dodao da su u toku i razgovori sa porodicom oko procedure i datuma sahrane.

Biografija

Jovanka Budisavljević je rođena 7. decembra 1924. selu Pećani, u Lici. Sa 17 godina je stupila u Savez komunističke omladine Jugoslavije. Tokom Drugog svetskog rata bila je ranjena u nogu i razbolela se od tifusa. U 21. godini je dobila dva Ordena za hrabrost, a takođe je nosilac Partizanske spomenice 1941. Josipa Broza Tita je upoznala prilikom nemačkog desanta na Drvar 1944. godine. Venčali su se 1952. i bili u braku do njegove smrti 1980. godine. Nakon Titove smrti počinju Jovankini problemi. Ona je gotovo izbačena iz svoje kuće u Užičkoj ulici, oduzeta su joj dokumenta i lične stvari, i smeštena je u državnu vilu o kojoj niko nije brinuo. Više od 30 godina živela je u izolaciji, retko dajući intervjue.

Reagovanja u inostranim medijima

Vest o smrti Jovanke Broz bila je juče udarna u mnogim medijima u regionu. Jutarnji.hr piše da je „Nekadašnja kraljica Jugoslavije otišla u 89. godini života. Punih 33 godine nakon što je postala udovica najmoćnijeg čoveka sa ovih prostora Josipa Broza Tita“. – Upravo je ona svojom pojavom i tragičnim životom najbolja personifikacija te nesrećne zemlje koja je nestala u vihoru krvavog rata. Mlada, jedra partizanka nakon blistave ratne pobede i zauzimanja vlasti postaje supruga već tada harizmatičnog partizanskog vođe i „najvećeg sina naših naroda i narodnosti“ gotovo 30 godina starijeg. Ideološki idealna bračna kombinacija za državu koju je on osmislio, on Hrvat, ona Srpkinja, piše Jutarnji. Vest o smrti Jovanke Broz centralna je i u slovenačkim, crnogorskim i medijima u BiH. Osim informacije da je preminula supruga Josipa Broza, mediji podsećaju i na teške uslove u kojima je živela kao i na izolaciju dugu tri decenije. Neki se osvruću na delove biografije i njen odnos sa pokojnim suprugom. Tako je slovenačko „Delo“ vest o njenoj smrti objavio pod naslovom: „Jovanka Broz: Opasna vladarka iz senke ili tragična žrtva?“. Dnevnik navodi da je „umrla je najpoznatija i najmisterioznija žena u socijalističkoj Jugoslaviji“. O smrti Titove udovice pisali su i svetski mediji. Tako Foks njuz i Vašington post u naslovu ističu da je „preminula udovica jugoslovenskog komunističkog diktatora“. AP navodi da se Tito, koji je bio na čelu partizana, borio protiv nacista, a kasnije vladao gvozdenom rukom multietničkom federacijom. AP i Rojters komentarišu da je ostala zaboravljena posle smrti muža Josipa Broza Tita.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari