O regularnosti predstojećih vanrednih parlamentarnih izbora staraće se Republička izborna komisija na čelu sa predsednikom u ostavci. Dejan Đurđević, predsednik RIK-a, ostavku na ovu funkciju podneo je još 7. avgusta 2014. godine, ali Skupština Srbije tu ostavku do danas nije konstatovala, iako je ona zavedena na skupštinskoj pisarnici, niti je na dnevni red stavljen izbor novog predsednika.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Đurđević kaže za Danas da je on i dalje predsednik RIK-a dok ga parlament ne razreši.
– Situacija je takva da sam ja predsednik RIK-a dok me skupština ne razreši. I de fakto rukovodim radom Republičke izborne komisije poslednjih šest meseci – kaže Đurđević, koji je i direktor Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo i profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu. On ne veruje da će parlament do početka marta, kada se očekuje raspisivanje parlamentarnih izbora i raspuštanje parlamenta, raspravljati o njegovoj ostavci. Na pitanje da li i dalje prima nadoknadu u RIK-u, Đurđević odgovara da prima i da će tako biti dok parlament ne odluči drugačije.
Đurđević je, podsetimo, podneo ostavku odmah pošto je Glavni odbor SNS-a odlučio da naprednjaci koji imaju dve plaćene funkcije napuste jednu od njih. On je u to vreme imao, prema navodima medija, imao šest funkcija. Posle podnošenja ostavke nije vodio sednice RIK-a, činio je to njegov zamenik Ivan Šebek, predstavnik Demokratske stranke, ali se opet „aktivirao“ u julu prošle godine.
– Nisam pravnik, ali sasvim sigurno da to što imamo predsednika RIK-a u ostavci može da baci senku na regularnost predstojećih izbora. Ja sam pitanje nesmenljivosti predsednika RIK-a nedavno postavio na sednici parlamenta kada se i raspravljalo o zameni dva člana RIK-a. Pitao sam predsednicu parlamenta Maju Gojković zbog čega nije stavila na dnevni red ostavku Đurđevića koja je zavedena na skupštinskoj pisarnici, ali mi je ona odgovorila da ne zna o čemu govorim i da ne može da stavi na dnevni red nešto što niko nije ni predložio – objašnjava za Danas Marko Đurišić, šef poslaničke grupe SDS. On dodaje da mu je šef poslaničke grupe SNS-a Zoran Babić, koji je predložio zamenu dva člana RIK-a, poručio da se prema Đurđeviću odnosim „sa poštovanjem i da je on vrstan stručnjak i profesor na fakultetu“. Đurišić kaže da ni jednog trenutka nije ni izrazio sumnju u stručnost predsednika RIK-a i ponavlja da je logičan sled priče da kada neko da ostavku ona se konstatuje, „jer je nezamislivo da neko podnese ostavku i da se onda godinu i po dana ništa ne dešava“.
– Opozicija praktično ništa ne može da učini u pogledu Đurđevićeve ostavke, osim da sporadično ponovo aktivira to pitanje – ističe Đurišić za naš list i dodaje da ova situacija pokazuje pravo lice vlade SNS-a. Ovo je, kako ističe, samo jedan od primera „svih laži kojima nas vladajuća stranka sve ove četiri godine zasipa“.
Danas je pokušao da sazna zbog čega godinu i po dana naprednjaci ne izlaze sa novim kandidatom za predsednika RIK-a, ali niko nije bio raspoložen za razgovor. Kada je Danas jesenas pisao o spornoj ostavci Zoran Babić, šef poslaničke grupe naprednjaka, rekao je da on nije adresa za sva pitanja i uzvratio pitanjem: Da li RIK funkcioniše? Ako funkcioniše, u čemu je problem? On nije želeo da odgovori i na pitanje kako je moguće da Đurđević i dalje prima nadoknadu kad i ne učestvuje u radu RiK-a.
– U čemu je problem, svakako bi neko primao tu nadoknadu – rekao je tada Babić.
Šta kaže zakon
Zakon kaže da Republičku izbornu komisiju u stalnom sastavu čine predsednik i šesnaest članova koje imenuje Narodna skupština Republike Srbije na predlog poslaničkih grupa u parlamentu, a u proširenom sastavu i po jedan predstavnik podnosioca izborne liste. Republička izborna komisija ima sekretara koga imenuje parlament iz reda stručnih radnika svoje službe, koji učestvuje u radu komisije bez prava odlučivanja, kao i jednog člana, predstavnika republičke organizacije nadležne za poslove statistike, koji učestvuje u radu komisije bez prava odlučivanja. Predsednik, članovi RiK-a i njen sekretar imaju zamenike, i svi oni moraju biti diplomirani pravnici.
U novembru parlament imenovao i razrešavao članove RIK-a
Početkom novembra parlament Srbije razrešio je Srđana Smiljanića sa mesta člana RIK-a i imenovao ga na dužnost sekretara RIK-a. Razrešen je i dr Dragan Vukmirović, član RIK-a, i predstavnik republičke organizacije nadležne za poslove statistike. Umesto njega za člana RIK-a imenovan je dr Miladin Kovačević, predstavnik republičke organizacije nadležne za poslove statistike. Jana LJubičić razrešena je sa mesta sekretara RIK-a i imenovana za člana tog tela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.