
Sve ovo što pišu u medijma je tačno, ali vi nikada materijalne dokaze koji to podupiru nećete naći, rekao je juče sudskom veću bivši analitičar RDB-a Gradimir Milić, svedočeći u postupku koji se u Specijalnom sudu vodi zbog ubistva novinara Slavka Ćuruvije. Milić je odmah po polaganju zakletve rekao sudskom veću ko može da im kaže sve što žele da znaju o ubistvu Slavka Ćuruvije.
– Pritisnite vi Milorada Bracanovića, on zna sve o tome. Bracanović je bio kontraobaveštajni oficir Jedinice za specijalne operacije i nijedan član te jedinice, uključujući Miroslava Kuraka nije smeo da mrdne, a da se njemu ne javi – rekao je Milić.
Prema njegovim rečima, nakon 5. oktobra došlo je do smene u RDB-u i na čelo službe su došli Goran Petrović i njegov zamenik Zoran Mijatović. Na njihovu naredbu pokrenute su tajne istrage koje su se između ostalog bavile i istraživanjem ubistva Slavka Ćuruvije. U sklopu te istrage kodnog imena „Mačva“ služba je prisluškivala i Ratka Romića. Analitičar čiji posao je bio da prikupljene transkripte oblikuje u izveštaje je bio upravo Milić.
– Sva ta prisluškivanja su rađena na divlje, bez ikakve sudske odluke. U jednom od razgovora Romić je decidno rekao Kuraku da beži iz Kipra u kojem se tada nalazio, jer će biti uhapšen. Takođe mu je kazao da se nipošto ne vraća u Srbiju, što ovaj od tada i nije učinio – naveo je Milić.
Milić je izveštaje tih tajnih istraga slao Petroviću i Mijatoviću, a nakon njihovog odoboravanja i tadašnjem ministru unutrašnjih poslova Dušanu Mijhajloviću. Te istrage su, prema Milićevom svedočenju, okončane nakon pobune Crvenih beretki u novembru 2001. godine. Tada su u sklopu zahteva pripadnika JSO sa čela RDB-a sklonjeni Petrović i Mijatović, a doveden Milorad Bracanović.
Odbrana je u unakrsnom ispitivanju nastojala da diskredituje svedoka tužilaštva. Stevan Protić, branilac Miroslava Kuraka naveo je podatak da je njegov klijent bio uhapšen 2003. godine u akciji Sablja, što znači da nije poslušao savet koji mu je navodno dao Romić, a dovodi u pitanje i to da li se taj razgovor ikada i dogodio. Takođe, Protić je demantovao navode svedoka tvrdeći da Kurak nikada nije bio član JSO.
– Da je bilo dovoljno dokaza da su optuženi ubili Slavka Ćuruviju protiv njih bi još tada bila podneta krivična prijava – rekao je Milić, odgovarajući na pitanja odbrane.
Advokati odbrane su zajednički uložili prigovor sudskom veću na Milićevo svedočenje, navodeći da njegove tvrdnje potiču od ilegalno pribavljenih snimaka čiji kredibilitet je upitan. Takođe, podstaknuti brojnim odgovorima da se ne seća, odbrana je istakla da je sećanje svedoka kompromitovano.
Za ubistvo Ćuruvije optuženi su bivši načelnik Resora DB-a Radomir Marković, bivši načelnik beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, kao i bivši pripadnici te službe Ratko Romić i Miroslav Kurak, koji je u bekstvu. Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen po nalogu nepoznatih osoba iz vrha vlasti zbog „javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga“.
Očevidac: Čuo sam ženu kako vrišti
Vladimir Brković je u trenutku ubistva novinara Slavka Ćuruvije bio u kockarnici koja se nalazi svega petnaest do dvadeset metara od mesta zločina. Svedočeći juće u Specijalnom sudu, Brković je naveo da nije video napadače. „Igrao sam poker aparat i čuo sam prasak. Trenutak kasnije me je pogodila srča od stakla pošto je metak prošao kroz prozor kockarnice. Odmah sam legao na pod i začuo vriske neke žene. Potom sam izašao i video telo muškarca i plavu ženu pored njega. Onda sam seo u taksi i otišao“, rekao je Brković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.