U Srbiji ponovo postoje oni koji bi da pokazuju mišiće i neodgovorno pozivaju da idemo alternativnim putem, a to je politika kojom je naša nacija jednom već bila dovedena na ivicu opstanka. Ti alternativni putevi vode pravo u ambis. Mišiće smo isprobavali toliko puta da smo bili svetski šampioni u dvadesetom veku, a da svom narodu ništa nismo doneli – istakao je juče premijer Srbije Aleksandar Vučić na konferenciji posvećenoj civilnom društvu koja će trajati dva dana u Skupštini Srbije.

                       p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

U središtu pažnje dvodnevne konferencije, koju su organizovali Međunarodni i Evropski pokret u Srbiji, biće dijalog između civilnog društva i države u procesu pristupanja Evropskoj uniji i posebno saradnja i mehanizmi učešća civilnog društva u pregovorima, kao što su Nacionalni konvent o EU i Sektorske organizacije civilnog društva SECO, što je preduslov kvalitetnih promena politika na putu ka članstvu. Razgovaraće se o mogućnostima produbljivanja saradnje civilnog društva Zapadnog Balkana i Turske i Evrope u oblasti politike proširenja EU, koja doprinosi međusobnom razumevanju i ubrzanju procesa proširenja.

Premijer je, govoreći o svom ličnom odnosu prema civilnom sektoru i nevladinim organizacijama, podsetio da je i sam nekada bio ličan prema njenim liderima, neretko je bilo i obrnuto, ali da se danas taj odnos zasniva prevashodno na tome koliko civilno društvo doprinosi napretku i razvoju Srbije u njenim reformama. Zahvalio je civilnom sektoru što je uvek podržavao tu vrstu regionalne saradnje, ali ih je i pozvao da pomognu u borbi protiv korupcije.

Naveo je da mnogi predstavnici Vlade imaju šta da nauče od civilnog sektora, jer su te organizacije pomogle državi u ophođenju prema izbeglicama, migrantima i kako da Srbija pokaže svoje pravo lice.

Predsednik Evropskog međunarodnog pokreta Jozef Lajnen, koji je i poslanik u Evropskom parlamentu, naveo je da je uloga civilnog društva od izuzetnog značaja za približavanje procesa pristupanja Evropskoj uniji građanima. On je izrazio zadovoljstvo što Evropski pokret Srbije ima dobre odnose sa Vladom koja ima jasnu reformsku agendu i što su evropske integracije jasno definisane kao strateški cilj.

Otvarajući dvodnevnu konferenciju posvećenu civilnom društvu pod nazivom „Više od civilnog: zajedničkim dijalogom na evropskom putu“, Maja Gojković, predsednica republičkog parlamenta, navela je da je saradnja sa civilnim sektorom važna za funkcionisanje demokratije u svakom društvu, posebno u procesu pregovora o pristupanju Evropskoj uniji. Ona je podsetila da je u aktuelnom parlamentu postignut politički konsenzus o punopravnom članstvu Srbije u EU i da postoji želja da, donošenjem mnogih zakona i sprovođenjem reformi, Srbija do 2020. bude u potpunosti spremna za ulazak u tu organizaciju evropskih naroda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari