U Srbiji nema obolelih od ebole, niti sumnje da postoje oboleli. Ipak, dok traje epidemija u svetu, postoji realna opasnost da se ona pojavi i kod nas – kaže za Danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar. On dodaje da će se u tom slučaju primeniti mere ranog otkrivanja i brzog reagovanja.

– Zdravstveni sistem naše zemlje spreman je da adekvatno odgovori na svaku sumnjivu situaciju i pojavu oboljenja od virusa ebole. Postoje razrađeni protokoli za postupanje u slučaju da u Srbiju uđe osoba za koju se sumnja da ima ebolu. Sa protokolima su upoznate zdravstvene ustanove i naše zdravstvo je spremno za prijem takvih pacijenata – naglašava Lončar.

On dodaje da postoji realan rizik za pojavu ebole „i zato se prati epidemiološka situacija u svetu i preduzimaju adekvatne mere“, prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije u vezi sa mogućim širenjem ovog virusa.

Govoreći o trenutnim aktivnostima, ministar kaže da se sprovodi zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dan, odnosno prati zdravstveno stanje osoba koje su došle iz zemalja ugroženih ebolom. Takođe, zdravstveni radnici Srbije prolaze kroz obuku za reagovanje u slučaju pojave virusa.

– Edukacija zdravstvenih radnika je kontinuirana, a trenutno je prema specifičnoj situaciji u toku obuka o postupanju u slučaju da se pojave pacijenti inficirani virusom ebole. Ta obuka će biti nastavljena u zdravstvenim ustanovama širom Srbije. Ona obuhvata procedure i praktično uvežbavanje rada sa opremom koja je potrebna za zaštitu zdravstvenih radnika u slučaju pojave zaraženih – zaključuje Lončar.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari