Dok se pregovorima između advokata i predstavnika Ministarstava pravde i finansija ne nazire kraj, grupa nezadovoljnih advokata rado bi nastavila sa radom, ali strahuje od reperkusija, saznaje Danas. U pismu koje je poslato na redakciju Danasa, nezadovoljni advokati tvrde da o njihovim interesima niko ne vodi računa i da oni predstavljaju kolateralnu štetu sukoba suprotstavljenih interesnih grupa.
– Pojedinci koji predstavljaju nas advokate u ovoj već napaćenoj zemlji misle samo na sebe i svoj interes, kao da nas država sama nije već oštetila onim nenormalnim porezom, pa sad moraju i oni da pridodaju… Ministarstvo finansija nam je neosnovano mnogo podiglo stopu paušalnog poreza, a vidimo i da se naše Ministarstvo pravde ne zalaže za nas… A onda dođu „ovi naši“ i dokusure nas do kraja. Prvo štrajk u junu, pa sad ponovo – navodi se u pismu.
Advokati dodaju da bi oni rado okončali štrajk, ali da strahuju od posledica koje to može da vuče sa sobom.
– Svi smo u strahu da ne izgubimo dozvolu za rad. Prete nam da ko krene sa radom, da će protiv njega biti pokrenut disciplinski postupak, te da će nam uzeti dozvolu i izbaciti iz komore. Svako gleda svoj interes, ali u džep običnog radnika i građanina Srbije niko ne gleda – stoji u pismu.
Dok grupa anonimnih advokata želi da se vrati na posao, pregovori koji to treba da im omoguće su, prema saznanjima Danasa, i dalje u toku. Slavko Jelovac, advokat i član Advokatske komore Beograda (AKB), rekao je da, koliko je njemu poznato, pregovori i dalje stoje u mestu. Prema njegovim rečima, glavne tačke razdora oko kojih ne može da se pronađe kompromisno rešenje su i dalje odbijanje države da smanji osnovicu za paušalni porez advokatima, kao i činjenica da je Zakonom o javnim beležnicima čitav posao zaključivanja ugovora o prenosu nekretnina poveren notarima.
Komentarišući spekulacije o znatno smanjenom prihodu koji su sudovi ostvarili u periodu od kad su javni beležnici počeli sa radom, Jelovac kaže da nema konkretnih informacija o tome, ali da ga „ne bi čudilo imajući u vidu da sud više nema prihode od overa dokumenata i raznih sudskih taksi“.
Selaković: Uputstvo AKS protivustavno
Beograd – Ministar pravde Nikola Selaković predložio je Advokatskoj komori Srbije da stavi van snage uputstvo za postupanje tokom štrajka advokata, jer predstavlja direktnu pretnju advokatima koji neće da štrajkuju i jer je protivustavno i protivzakonito, saopštilo je Ministarstvo pravde. „Ako komora ne postupi po predlogu Ministarstva pravde u ostavljenom roku, ministarstvo je dužno da postupi po Zakonu o državnoj upravi i predloži Vladi donošenje rešenja kojim se uputstvo komore obustavlja od izvršenja, kao i da pokrene postupak za ocenu njegove ustavnosti i zakonitosti“, naveo je Selaković. Selaković je u dopisu komori istakao da je uputstvo direktna pretnja advokatima koji se ne povinuju štrajku, i podsetio da se u tom dokumentu izričito navodi da će neizvršavanje odluka organa Advokatske komore dovesti do teže povrede dužnosti advokata.
„Za težu povredu dužnosti advokata može da se izrekne novčana kazna ili brisanje advokata iz imenika, stoga uputstvo predstavlja direktnu pretnju advokatima koji se ne povinuju štrajku“, naveo je Selaković. D. D.
Nedostupni
Za komentar o nezadovoljnim advokatima do zaključenja ovog broja nisu bili dostupni ni Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije, ni Slobodan Šoškić, predsednik Advokatske komore Beograda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.