Poslanici Skupštine Srbije do kraja ove sedmice bi trebalo da se izjasne o izboru Dragane Kolarić, vanredne profesorke na Kriminalističko-policijskoj akademiji u Beogradu za člana Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.

Nju je za tu funkciju predložio lično predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji smatra da Kolarićeva poseduje stručne i lične kvalitete na osnovu kojih može da obavlja funkciju.

Za razliku od predsednika države, poslanici Demokratske stranke smatraju da je Kolarićevu za funkciju člana Odbora Agencije za borbu protiv korupcije preporučila činjenica da je supruga Srđana Kolarića, člana Glavnog odbora SNS i predsednika čukaričkih naprednjaka. Smatraju i da je presudna bila partijska pripadnost.

Dragana Kolarić (40) diplomirala je i magistrirala na Pravnom fakultetu u Beogradu, gde je doktorirala 2007. godine. Vanredna profesorka za predmet Krivično pravo postala je prošle godine. Govori engleski jezik, a u biografiji dostavljenoj parlamentu piše da je uspešno završila seminar za instruktore o međunarodnom humanitarnom pravu i ljudskim pravima u organizaciji međunarodnog komiteta Crvenog krsta, kao i seminar „finansijske i poreske istrage u organizaciji Misije OEBS-a u Srbiji i italijanske finansijske policije“.

Poslanici Demokratske stranke ne osporavaju stručni kredibilitet Dragane Kolarić, ali smatraju da ima mnogo prostora za priču o moralnom kredibilitetu predložene kandidatkinje.

– Izgleda da ju je za funkciju člana Odbora za borbu protiv korupcije kandidovalo to što je supruga Srđana Kolarića, člana Glavnog odbora SNS i predsednika opštinskog odbora te stranke na Čukarici. Da se njen suprug dobro kotira među naprednjacima govori i činjenica da je on i pomoćnik generalnog direktora Železnica Srbije i direktor ćerke firme železnica – Želturs. Zanimljivo je takođe da Dragana Kolarić predaje i na Fakultetu za evropske pravno-političke studije u Novom Sadu, gde je zvanje mastera pravnih nauka stekao i njen suprug Srđan Kolarić – kaže jedan od poslanika Demokratske stranke koji je želeo da ostane anoniman, kako se sutradan nakon izbora Kolarićeve ne bi našao na meti Agencije.

Međutim, u Srpskoj naprednoj stranci smatraju da o moralu ne bi trebalo da pričaju oni koji su Srbiju vodili u proteklih dvanaest godina, dovodeći je do toga da ona postane riznica kriminala i korupcije.

– Svaka takva priča deluje zlonamerno i traženje dlake u jajetu. Ti ljudi koji pričaju o tuđem moralu imali su prilike da se izbore sa kriminalom i korupcijom, ali su je oni negovali kao najveću tradiciju i vrednost. Sada postavljaju pitanje kredibiliteta jednog uglednog profesora i licemerno se pitaju ima li ona moralno pravo da se kandiduje. Gospođa Kolarić ima sve i profesionalne i etičke vrednosti kako bi veoma odgovorno, stručno i u skladu sa zakonom i Nacionalnom strategijom o borbi protiv korupcije, a na predlog predsednika Srbije, obavljala posao u Agenciji. Upravo u toj oblasti dobijamo svu podršku od međunarodne zajednice i podršku građana, jer Srbija na lestvici korumpiranih zemalja pliva ka onim mestima na kojima se nalaze uređene zemlje sa najnižim nivoom kriminala i korupcije – kaže za Danas Zoran Babić, član GO SNS i potpredsednik poslaničkog kluba naprednjaka .

Na pitanje da li je Kolarićeva članica SNS, Babić kaže da misli da nije, ali da to u ovom trenutku ne može da tvrdi sa sigurnošću. „Spisak članova stranke je javni dokument i dostupan je svima, pa i vama“, objašnjava Babić, a na pitanje da li je ipak prilikom njene kandidature bila presudna stranačka pozicija Srđana Kolarića, zamenik šefa poslaničkog kluba SNS kaže da je nju preporučilo to što je vrhunski profesionalac, sjajan pedagog i odlično kotirana u svojoj branši. Babić kaže da to što je ona supruga Srđana Kolarića nije imalo nikakvog uticaja.

U Agenciji umesto Radmile Vasić

Dragana Kolarić u Odboru Agencije za borbu protiv korupcije treba da nasledi Radmilu Vasić, kojoj je mandat istekao 29. maja 2013. godine. Inače, Odbor ima devet članova, koje Skupština bira na četiri godine. Odbor trenutno ima sedam članova. Kandidate za članove Odbora Agencije predlažu Administrativni odbor Skupštine Srbije, predsednik Srbije, Vlada, Vrhovni kasacioni sud, Državna revizorska institucija (DRI), zaštitnik građana i poverenik, Socijalno-ekonomski savet, Advokatska komora Srbije i novinarska udruženja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari