Sveti arhijerejski sabor SPC sinoć je trajno, u konačnoj instanci, razrešio episkopa raško-prizenskog Artemija dužnosti upravljanja Eparhijom raško-prizrenskom (ERP), saopštila je zvanična Informativna služba ERP.

Isti izvor javio je i da je dosadašnji privremeni administrator ERP episkop bivši zahumsko-hercegovački Atanasije podneo juče ostavku, ali je na molbu patrijarha i Sabora prihvatio da tu dužnost obavlja do izbora novog episkopa raško-prizrenskog ili postavljanja novog administratora.

Ovo su jedine zvanične informacije iz SPC o „slučaju“ vladike Artemija koje su objavljene do zaključenja drugog izdanja našeg lista. Vladika Artemije, kako je Danasu nezvanično rečeno, ostaje u vladičanskom činu i nosiće titulu episkopa umirovljenog raško-prizrenskog, ali sinoć u SPC niko nije mogao da objasni gde će ubuduće živeti, da li će mu možda biti ponuđena neka druga eparhija ili je ovo korak ka penzionisanju, o čemu su se odmah pojavila razli~ita tumačenja u samom crkvenom vrhu. Pojedini episkopi nezvanično tvrde da je Sabor vladiku Artemija razrešio samo dužnosti upravljanja ERP, dok drugi smatraju da je reč o penzionisanju, što dodatno otvara pitanje kanonskog obrazloženja takve saborske odluke.

Kako Danas nezvanično saznaje, vladika Artemije juče je na poslepodnevnoj saborskoj sednici odbio predlog da se sam povuče, zato što je to protivno crkvenim kanonima, a posle žustre rasprave prepustio je odluku Saboru. U crkvenim izvorima nezvanično se tvrdi da je na tajnom glasanju za razrešenje vladike Artemija glasao 21 arhijerej, devet je bilo protiv, a šest listića bili su nevažeći.

Stav Sabora je finale odluke Svetog arhijerejskog sinoda o uvođenju privremene uprave u ERP. Sinod je sredinom februara podneo krivičnu prijavu Višem sudu u Beogradu protiv arhimandrita Simeona (Vilovskog) i Predraga Subotičkog, direktora građevinskog centra „Rade Neimar“, zbog sumnje da su finansijskim proneverama oštetili ERP. „Crkvena vlada“ je istovremeno, uz obrazloženje da nije kontrolisao saradnike, vladici Artemiju privremeno do Sabora, oduzela pravo uprave Eparhijom i imenovala privremenog administratora.

Istraga pred državnim organima protiv Vilovskog i Subotičkog još nije završena, a Sinod je i posle podnošenja krivične prijave, gotovo do početka Sabora proveravao finansijsko poslovanje eparhijske uprave i duhovnog stanja u ERP. Iako su u februaru sinodske odluke o uvođenju privremenih mera uprave u ERP zvanično obrazložene finansijskim razlozima, u proteklih dva i po meseca u izjavama portparola SPC i člana Sinoda episkopa bačkog Irineja i privremenog administratora ERP episkopa bivšeg zahumsko-hercegovačkog Atanasija finansije je zamenila navodna kanonska odgovornost vladike Artemija. U delu javnosti tvrdi se da su sinodske odluke o ERP političke i dovode se u vezu s kritikama vladike Artemija na račun državne politike prema Kosovu i Metohiji i jasnim antiekumenskim stavom.

Ispred Patrijaršije juče je održan antiekumenski skup svetosavaca koji od Sabora traže da „SPC odmah istupi iz Svetskog saveta crkava, da se kaže „ne“ papinom dolasku u Srbiju, prekid uvođenja novotarija u liturgiju, kao i „povratak bezakono uklonjenog vladike Artemija na tron ERP“. Među učesnicima skupa kružile su fotografije jednog od članova Sinoda episkopa zahumsko-hercegovačkog Grigorija na fudbalu, snimljena juče kasno popodne, u vreme trajanja saborske sednice.

Dostava crkvene pošte preko Konzulata

U Ministarstvu spoljnih poslova našem listu juče je potvrđeno da je službenik Konzulata Srbije u Solunu lično, na ruke, krajem aprila uručio optužnicu Velikog crkvenog suda arhimadritu Simeonu. Kako je Danasu objašnjeno, tu nema ničeg neobičnog, jer je rečo uobičajenoj proceduri i poslovima u okviru konzularnih aktivnosti. Na pitanje zašto je crkvena optužnica poslata državnim diplomatskim kanalima, u Velikom crkvenom sudu SPC uputili su nas na vladiku bačkog Irineja, koji zbog obaveza na Saboru, juče nije bio dostupan novinarima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari