U više od 1.000 osnovnih i srednjih škola u Srbiji juče nije održan prvi čas u prepodnevnoj smeni zbog štrajka upozorenja, tvrde predstavnici reprezentativnih sindikata obrazovanja. S druge strane, u Ministarstvu prosvete kažu da nastave nije bilo u 450 škola.
p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Sindikalci bi u ponedeljak trebalo da se sastanu sa premijerom Aleksandrom Vučićem, a od tog susreta zavisiće njihovi dalji koraci, izjavio je predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branislav Pavlović. On je sa predstavnicima GSPRS „Nezavisnost“ i Sindikata radnika u prosveti Srbije (SRPS) održao zajedničku konferenciju za novinare, a u isto vreme medijima su se obratili članovi Unije sindikata prosvetnih radnika, ali u svojim prostorijama. I dok iz tri sindikata poručuju da ih niko iz Unije nije zvao da zajednički nastupe, te da ne znaju njihove motive za takav postupak, iz suprotnog tabora odgovaraju identično.
Da je posredi više od nesporazuma svedoče i opaske Branislava Pavlovića da rukovodstvo Unije „koristi zajedničke skupove da se predstavi kao da su oni glavni“ i Ranka Hrnjaza iz SRPS-a koji tvrdi da su „zahtevi sva četiri sindikata obrazovanja ista, ali ne i interesi“, jer se „jedni bore za poboljšanje materijalnog položaja prosvetnih radnika, a drugi za članstvo“. Na ove prozivke predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Jasna Janković odgovara da joj je „žao ako su neki borbenost Unije shvatili kao pretnju“. Ipak, obe strane poručuju da su spremne za zajednički nastup, s obzirom da su im zahtevi identični.
Prosvetari, podsetimo, traže da vlada ispuni obećanje iz sporazuma koji je sa sindikatima potpisala posle prošlogodišnjeg petomesečnog štrajka i da im isplati nagradu od po 5.000 dinara. S obzirom da platni razredi nisu uvedeni od 1. januara, što je predviđeno sporazumom, zahtevaju korekciju koeficijenata i to dva puta po četiri odsto, u aprilu i oktobru ove godine. A sa svim tim povišicama, uključujući i četiri odsto koje su dobili u decembru, plata zaposlenima u obrazovanju vratila bi se na nivo pre smanjenja od 10 odsto.
– Naš cilj je da obezbedimo što bolje startno mesto prosvete pre nego što se uključimo u platne razrede i grupe. Zakon o platama u javnom sektoru je opšti i ne donosi bogzna šta, ali nas očekuje donošenje posebnih zakona koji će utvrditi kako se primaju plate u javnom sektoru. U ovom trenutku ne znamo kako će se vršiti raspoređivanje zaposlenih u prosveti po platnim razredima i grupama, ko će to raditi i po kojim kriterijuma će neko napredovati ili nazadovati kroz platne razrede – rekao je Pavlović.
Slobodan Brajković, predsednik SRPS-a je podsetio na odluku tog sindikata da će, ako zahtevi ne budu ispunjeni, širom Srbije početi da organizuje proteste, ali da to neće biti u vreme nastave. Tomislav Živanović, lider GSPRS „Nezavisnost“, ocenio je da se sve vlasti identično ponašaju prema obrazovanju i da im ono treba jedino u predizbornoj kampanji.
Tužba protiv države
Sindikat radnika u prosveti Srbije i Unija sindikata prosvetnih radnika najavili su da će tužiti državu jer nije ispunila obaveze iz sporazuma koji je sa sindikatima potpisala posle štrajka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.