Radna grupa koja radi na izradi zakona o elektronskim medijima još nije dobila pisanu odluku prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića da treba ukinuti pretplatu i RTS finansirati iz republičkog budžeta u periodu od tri godine, saznaje Danas. Ukoliko takva odluka bude i zvanično doneta, prema nezvaničnim informacijama, radna grupa će se ograditi od te odluke time što će jasno ukazati da je to isključivo odluka Vlade Srbije.
Članovi radne grupe, inače, protive se ideji da RTS pređe na direktno finansiranje iz budžeta, a jedan od njihovih predloga jeste da pretplata ostane tako što će se i dalje plaćati preko računa za električnu energiju. Njihov stav je da u dogovoru sa Elektroprivredom Srbije (EPS) treba onemogućiti da se račun za struju plati bez pretplate. Konačna odluka, ipak, zavisiće od posete Sandre Bašić Hrvatin, ekspertkinje Evropske komisije, koja ovih dana boravi u Beogradu povodom konsultacija o novim medijskim zakonima.
Vučić je, nakon što se usprotivio finansiranju javnog servisa kroz porez na imovinu građana, na sastanku sa ministrom kulture Bratislavom Petkovićem, njegovim pomoćnikom Draganom Kolarevićem i predstavnicima OEBS-a, prisutne obavestio da treba ukinuti pretplatu i finansiranje RTS prebaciti na budžet u periodu od tri godine. Kolarević je, potom, o stavu prvog potpredsednika Vlade obavestio i članove radne grupe koji pišu zakon o elektronskim medijima.
Iako se i ne predviđa Nacrtom zakona o javnom informisanju, ali ni radnom verzijom zakona o elektronskim medijima, na istom sastanku Vučić je zvanično doneo odluku i da se odustane od osnivanja regionalnih javnih servisa u Srbiji, već da svi državni mediji treba da se privatizuju. Šest regionalnih javnih servisa, inače, predviđeno je usvojenom Medijskom strategijom, na predlog evropskih eksperata, ali se u javnosti postavljalo pitanje njihovog finansiranja.
Novom medijskom regulativom država se obavezuje da će se povući iz svih medija u naredne dve godine, uključujući i Tanjug, Večernje novosti i Politiku, kao i da će od 1. januara 2014. biti omogućeno jedino finansiranje iz budžeta na osnovu predloženih projekata.
RTS će i dalje moći da tuži neplatiše
Povodom najave da će se u Srbiji ukinuti obaveza plaćanja pretplate za javni servis, postavilo se pitanje i šta će biti sa građanima koji to nisu činili redovno s obzirom na mnoga domaćinstva koja su ispunjavala tu obavezu. Kako je Danasu objasnilo više pravnika, RTS će uprkos ukidanju pretplate moći da u narednih godinu dana tuži sve one koji nisu plaćali pretplatu u periodu kada je to bila obaveza.
NUNS protiv ukidanja pretplate
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštilo je da je protiv ukidanja pretplate i prelaska na budžetsko finansiranja RTS i RTV Vojvodine, jer to nosi rizik dodatnog uticaja države na uređivačku politiku tih javnih servisa. NUNS je ukazao da nije siromaštvo građana jedini razlog slabog prikupljanja pretplate, već je razlog i „odsustvo jasne podrške svih institucija sistema – od političkih stranaka, Skupštine, Vlade do predsednika Srbije, konceptu javnog servisa kao neophodnom uslovu ne samo bolje informisanosti građana već i demokratizacije društva uopšte“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.