– Pravo poslodavca da kontroliše proces rada ne bi smelo da vodi u totalitarnu kontrolu, već treba da bude opravdano svrhom. U suprotnom, posledice bi mogle da budu „pravo“ na slušanje svih razgovora, čitanje na poslu primljenih SMS poruka, snimanje tokom celog procesa rada i slično. Potpuno ukidanje privatnosti na poslu bi bilo direktno suprotno svim dosadašnjim shvatanjima i opredeljenjima relevantnih subjekata uključujući i dokumenta Međunarodne organizacije rada, kaže za Danas Rodoljub Šabić, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, komentarišući jučerašnju presudu Evropskog suda za ljudska prava, koji je odlučio da kompanije imaju pravo da nadgledaju privatne poruke na internetu svojih zaposlenih.
Prema Šabićevim rečima, do donošenja konačnog suda o posledicama presude, treba sačekati da vidimo odluku u celosti.
– U svakom slučaju mislim da odluku suda ne treba generalizovati, ovaj konkretan stav suda je vezan za konkretnu situaciju i za komunikaciju zaposlenog sa poslovnog naloga. Po mom mišljenju taj stav ne treba ni generalizovati ni apsolutizovati i odluka suda ne bi nikako mogla značiti da se sud zalaže za potpuni prestanak privatnosti na poslu. Privatnost na poslu, razume se, mora biti bitno smanjena, ali ipak nikako ne sme da prestane u potpunosti – navodi Šabić.
Evropski sud za ljudska prava juče je presudio u korist poslodavca po tužbi rumunskog inženjera koji je otpušten 2007. godine pošto je koristio Jahu mesendžer na poslu ne samo za profesionalnu komunikaciju sa klijentima, već i u privatne svrhe – da bi slao poruke svojoj verenici i bratu. Kompanija je branila zaposlenima da koriste ovaj program za četovanje u privatne svrhe tokom radnog vremena.
Sud je obrazložio svoju odluku stavom da nije nerazumna želja poslodavca da proveri da li zaposleni izvršavaju svoje profesionalne zadatke tokom radnog vremena. Takođe, navedeno je da je kompanija u ovom slučaju „pristupila porukama u uverenju da su sadržale profesionalnu komunikaciju“.
Sud je odbacio argumente rumunskog državljanina koji je tvrdio da je nadgledanjem privatnih poruka prekršeno njegovo pravo na privatnost.
Svojom odlukom Evropski sud za ljudska prava je potvrdio ranije donesene odluke rumunskih sudova.
Odluka suda važi i za Srbiju
Odluke Evropskog suda za ljudska prava su obavezujuće za sve potpisnice Evropske povelje o ljudskim pravima. Kako je Srbija ovu Konvenciju ratifikovala 23. decembra 2003. godine presuda Evropskog suda za ljudska u korist prava poslodavaca da nadgleda elektronsku komunikaciju zaposlenih, važi i kod nas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.