Sve reforme koje su pokrenute proteklih godina su bile pogrešne, pa tako i u zdravstvu. Ono nije smelo da bude obuhvaćeno merama štednje. Treba smanjiti rashode, a ne uvesti mere štednje u oblast od koje zavise životi a gde se ionako sastavlja kraj s krajem – kaže u razgovoru za Danas Nada Kostić, bivša ministarka u prelaznoj vladi Srbije (2000 – 2001). Kako dodaje, smanjivanjem plata, generalno i na duže staze, ništa se neće dobiti.

– Onome kome je umanjena zarada, umanjena je i kupovna moć. U budžet se ne slivaju veća sredstva i za neku godinu vlast će ponovo morati da smanjuje plate. To je pogrešna politika. Evropa je tražila smanjivanje broja zaposlenih, a ne zarada. U zdravstvu treba umanjiti rashode, smanjivanjem upravnih i nadzornih odbora i otpuštanjem nemedicinskog kadra. Vlast već tri godine najavljuje smanjenje državne uprave, a ništa ne čini. Taj problem može da se reši za mesec dana – ukazuje Kostić. Prema njenim rečima, broj nemedicinskih radnika je udvostručen u proteklih 15 godina, dok je lekara specijalista sve manje.

– Mi, stariji, moramo da odemo u penziju. Specijalista će biti sve manje. Kako motivisati mlade da se školuju, specijaliziraju, kada lekarima i profesorima oporezujete plate? A populacija nam je sve starija. To je posledica ne samo manje rođenih beba proteklih decenija, već i pokazatelj da se nekad bolje živelo, da su ljudi bili mirniji i srećniji. Briga, neizvesnost, nesigurnost, mobing na poslu, problemi su modernog doba koji skraćuju život – ističe Kostić. Osim smanjivanja plata, naša sagovornica kao pogrešnu odluku vlasti i promašaj u reformama vidi i povećanje radnog veka žena.

– Uvođenje zakona o radnom stažu od 40 godina za žene, pogotovo one sa visokim obrazovanjem, znači da će se sa 70 godina odlaziti u penziju, ko doživi. Po tome smo prestigli čak i Nemačku. Ovo Evropa nije tražila i ne može se nazvati usklađivanjem sa evropskim standardima. Prihvatili smo 63 godine starosti, to je dovoljno. Žena je biološki sazdana tako da u određenim godinama nije više u stanju da radi punim kapacitetom. Ne možemo ići protiv prirode. Radni staž ne sme da se produžava, inače ćemo opet biti na trošku države, jer ćemo bolesni dočekati penziju – navodi Kostić. Prema njenim rečima, mnogi zakoni su doneti bez prethodne javne rasprave. Ukinuti su koeficijenti u zdravstvu, čime se intelektualni rad meri brojem pacijenata, odnosno izjednačava uloga profesora i početnika.

– Ugovore o radu koje nam ponudi poslodavac moramo da potpišemo, inače ostajemo bez posla. To je još jedno kršenje ljudskih prava. Zatim, konkursi su farsa. Već se odredi ko će biti primljen na određeno mesto, pa se zbog njega raspisuje konkurs. Na pozicije se ne biraju kompetentni ljudi, već kumovi, rođaci i partijski poslušnici. Zbog toga smo u vrhu po korupciji. Ako ne postavimo demokratske osnove, nećemo se približiti evropskim standardima. Treba obustaviti primenu postojećih, pogrešnih reformi i započeti promenu sistema iz temelja – zaključuje Kostić. Naša sagovornica je odnedavno i predsednica Udruženja građana za demokratiju Davidović Grol, koje se bavi zaštitom ljudskih prava, borbom protiv nepotizma i korupcije.

Privatno osiguranje

„Privatno osiguranje mora da uđe u sistem kako bi postojala zdrava konkurencija. Svako od nas bi trebalo da odlučuje koliko će sredstava izdvajati za zdravstveno osiguranje, a sa druge strane, mora tačno da zna šta za taj novac može da dobije“, ističe bivša ministarka zdravlja u prelaznoj vladi Nada Kostić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari