Vlada Srbije neće prekidati kontakte sa Haškim tribunalom, uprkos oslobađajućoj presudi hrvatskim generalima – Anti Gotovini i Mladenu Markaču, već će tu saradnju sveti na tehnički nivo.
– Vlada Srbije skinula je sa dnevnog reda sve tačke koje se odnose na dostavu dokumentacije tom sudu, rekao je Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Tribunalom, na konferenciji za novinare posle sednice Vlade Srbije. On je dodao da to ne znači da Srbija prekida saradnju sa tim sudom, ali da će ona „biti svedena na tehnički nivo“. Ljajić je rekao da je Vlada izrazila ogorčenje zbog presude Žalbenog veća Haškog tribunala kojom su oslobođeni Ante Gotovina i Mladen Markač i upozorila da ta presuda neće doprineti pomirenju među zemljama u regionu.
– Vlada je odlučila da njeni predstavnici neće učestvovati na međunarodnoj konferenciji „Nasleđe Haškog tribunala u bivšoj Jugoslaviji“, koju 22. novembra u Beogradu organizuje Haški tribunal – rekao je Ljajić, dodajući da „ima informaciju da na konferenciji neće učestvovati ni predsednik Haškog tribunala, sudija Fausto Pokar.
Nakon čitanja prvostepene presude, žalbe generala i zaključaka Žalbenog veća, predsedavajući sudija Teodor Meron je optuženima saopštio da su oslobođeni skoro svih tačaka. Konačnu presudu sudije su donele preglasavanjem. Dvojica od petorice sudija su imali suprotno mišljenje. Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc nije želeo da komentariše oslobađajuću presudu. Gotovina i Markač su prethodno prvostepenom presudom bili osuđeni na 24 godine, odnosno 18 godina zatvora.
Žalbeno veće je prihvatilo zaključak raspravnog veća da je Markač svojim propustom da istraži zločine specijalne policije stvorio atmosferu nekažnjivosti, što je pripadnike specijalne policije potaknulo na ratne zločine.
Ljajić kaže za naš list da je Haški sud za ratne zločine oslobađanjem hrvatskih generala optuženih za zločine u akciji Oluja izgubio svaki kredibilitet.
– Odluka Apelacionog veća nas vraća tri koraka unazad i percepcija Tribunala u našoj javnosti biće još gora. U akciji Oluja 1995. ljudi su ubijani i proterani, a da za to niko nije odgovoran. Ispada da generali Ante Gotovina i Mladen Markač ni u čemu nisu učestvovali. Ovo je samo dokaz selektivne pravde koja je gora od svake nepravde. Za žrtve nema pravde – naglašava Ljajić.
Premijer Srbije Ivica Dačić ocenio je da oslobađajuća presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima potvrđuje tvrdnje da Haški tribunal nije sud, „već da ispunjava unapred zadate političke zadatke“.
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević ocenio je odluku Tribunala kao skandaloznu.
– Nažalost, princip borbe protiv nekažnjivosti krivičnih dela ratnih zločina na ovaj način je ozbiljno ugrožen. To je jedan od najvećih zločina na prostorima bivše Jugoslavije, a da za njega niko nije odgovarao. Pravno je neshvatljivo da pri jednako utvrđenom činjeničnom stanju prvostepeno sudsko veće izrekne tako velike kazne, a drugostepeno donese dijametralno suprotnu odluku – ističe Vukčević.
Portparol Tribunala Frederik Svinen kaže za Danas da je oslobađajuća presuda hrvatskim generalima konačna i da ne postoji mogućnost da Tužilaštvo u Hagu uloži žalbu.
– Kada bismo mogli da uložimo žalbu, možda bismo to i uradili. Međutim, takva mogućnost ne postoji, jer je ovo drugostepena i konačna presuda. Eventualno, ceo postupak bi mogao da se ponovi, ako se pronađu novi, čvrsti dokazi, ali to sada nije u izgledu – navodi Svinen.
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji Miodrag Linta smatra da je presuda nepravedna i da predstavlja uvredu za porodice žrtvi, proterane Srbe i ceo srpski narod.
– Haški tribunal je prihvatio hrvatsko viđenje rata, po kome je on bio pravedan i oslobodilački, dok su Srbi bili zločinci. To je bio građanski rat, koji je započela Hrvatska, a u akciji Oluja je počinjen najveći zločin nad srpskim narodom – kaže za Danas Linta.
Predsednica Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić izjavila je da oslobađanje hrvatskih generala nije donelo pravdu za žrtve i da presudom nisu pomenuti ni ratni zločini, ni egzodus Srba iz Hrvatske.
– Zaboravljeno je šta se dogodilo ljudima od trenutka kada je počelo granatiranje i iznenađuje obrazloženje Žalbenog veća da optuženi nisu učestvovali u donošenju diskriminatorskih propisa koji su sprečavali povratak Srba i da im se ne može pripisati zajednički zločinački poduhvat, kao da su oni optuženi za direktno naređivanje, a ne po komandnoj odgovornosti – rekla je Kandić i dodala da su u Hrvatskoj „i dalje prazna područja koja su ranije bila naseljena Srbima“.
Nikolić: Hrvatska može da slavi najveći pogrom od Drugog svetskog rata
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić ocenio je da je odluka Haškog tribunala o oslobođenju Ante Gotovine i Mladena Markača od krivice za progon srpskog stanovništva iz Kninske krajine 1995. politička, a ne pravna. On je naglasio da odluka Tribunala neće doprineti stabilizaciji situacije u regionu.
Nikolić je podsetio da je tokom operacije Oluja proterano preko 220.000 Srba i ubijeno na hiljade nenaoružanih muškaraca, žena i dece, i upitao „Ko je za to kriv“?
– Ovom odlukom Haškog tribunala Hrvatska može legitimno da slavi najveći pogrom u svetu posle Drugog svetskog rata, istakao je predsednik Srbije.
Tadić: Teške posledice za Zapadni Balkan
Predsednik DS Boris Tadić izjavio je da odluka Haškog tribunala da oslobodi hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača proizvodi teške posledice na prostoru zapadnog Balkana i apelovao na građane Hrvatske na uzdržanost. „Presuda predstavlja duboki i teški udarac međunarodnoj pravdi i proizvodi teške posledice na prostoru zapadnog Balkana“, rekao je Tadić za Danas. On je kazao da se postavljaju brojna pitanja o objektivnosti suda i u kojoj meri su pod pritiskom politike, a u kojoj meri vrše svoju nadležnost i misiju.
Jeremić: Međunarodni kriminalci
Povodom oslobađajuće presude hrvatskim generalima, na svom Tviter profilu, oglasio se i predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić.
– Sve što sam oduvek mislio o „haškoj pravdi“ nakon današnjeg dana nema više razloga da se formuliše politički korektnim jezikom. Neka prst na čelo stave oni koji su pristali da Euleks istražuje trgovinu organima na Kosovu. Zaključiće gospoda da smo ih sami sebi vadili – napisao je Jeremić. Među odgovorima Jeremiću bilo je i onih koji su ga pozvali da podnese ostavku na funkciju, na šta je on odgovorio da će drugačije reagovati. „Ne, neću podneti ostavku, već ću ovim međunarodnim kriminalcima naneti štetu koju nisu očekivali da će im se desiti“, napisao je Jeremić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.