Stižu knjige za srednjoškolce 1Fonet:Nenad Đorđević/Fonet

Ministar prosvete Srđan Verbić potvrdio je za naš list da će danas usvojiti standarde kvaliteta udžbenika, čime će biti omogućeno raspisivanje konkursa za priručnike za srednje stručne škole. Prema podacima Ministarstva prosvete, u srednjim stručnim školama nedostaju udžbenici za više od 900 predmeta, a novim Zakonom o udžbenicima otvorena je mogućnost da priručnike pripremaju i nastavnici iz ovih škola.

p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

  Pre nego što uđu u učionice, te materijale će pregledati komisije Zavoda za unapređivanja obrazovanja i vaspitanja, najverovatnije po skraćenoj proceduri, kako bi do početka nove školske godine bio obezbeđen bar deo priručnika.

Podsetimo, Nacionalni prosvetni savet (NPS) dva puta se izjašnjavao o predloženim standardima kvaliteta udžbenika, čiji su sastavni deo i standardi za priručnike, ali je taj dokument odbačen zbog nedovoljnog broja glasova. Ministar će po svoj prilici iskoristiti zakonsku mogućnost da sam donese ovaj dokument, s obzirom da je juče istekao tromesečni rok u kojem je NPS trebalo to da uradi.

Članovi zajednica i udruženja srednjih stručnih škola zatražili su pre nekoliko dana od ministra Verbića da se postupak usvajanja standarda kvaliteta udžbenika i priručnika ubrza, kako bi mogli da nastave pripremu nedostajućih priručnika za đake srednjih stručnih škola, saznaje Danas. Pismo je upućeno i predsedniku NPS Aleksandru Lipkovskom, s obzirom da Savet nije usvojio predložene standarde.

Koordinaciono telo koje čine predsednici zajednica i udruženja svih srednjih stručnih škola pokrenulo je inicijativu za formiranje digitalne biblioteke priručnika za srednje škole, koji bi bili besplatni i dostupni svim đacima, izjavio je za Danas Milan Vukobrat, potpredsednik Zajednice elektrotehničkih škola Srbije.

– Realnost je da se udžbenici za srednje stručne škole malo štampaju, ne čitaju se i ne koriste dovoljno. Izdavači nemaju interes da ih štampaju, jer spadaju u niskotiražne. Nastavnici se snalaze kako znaju i umeju, sami pripremaju materijale, fotokopiraju, mnogi koriste izdanja Zavoda za udžbenike još iz devedesetih godina prošlog veka. Zbog toga smo pokrenuli inicijativu da se formira digitalna biblioteka priručnika, koje bi pripremali profesori iz srednjih stručnih škola. Planiramo da se povežemo sa strukovnim školama i fakultetima, jer mnogi imaju izdavačku delatnost i da se njihova izdanja prilagode programu za srednju školu – kaže Vukobrat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari