Treći protest zbog smena na RTV 1

Ispred zgrade Radio televizije Vojvodine u Maksima Gorkog u Novom Sadu, večeras je održan treći ulični protest na kojem se okupilo više hiljada građana. Organizovan je Otvoreni studio, a u improvizovanoj satiričnoj emisiji koju je vodio Daško Milinović sa Omladinskog radija, gosti su bili Zoran Kesić i novinar Njuz neta Viktor Marković, kao i poznati bloger Tibor Jona.

Protest su podržali predstavnici inicijative Ne da(vi)mo Beograd, Šarene revolucije iz Makedonije, brojni studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i brojne nevladine organizacije i pojedinci, a organizatori večerašnjeg protesta su pozvali prisutne da podrže najavljeni protest biciklista zakazan za petak u 17 sati na Trgu slobode u Novom Sadu.

Glavna tema emisije je bila kako se postaje strani plaćenik i domaći izdajnik, sa osvrtom na nedavne tekstove objavljene u tabloidu Informer da su ljudi iz inicijative Podrži RTV strani plaćenici.

Jedna od smenjenih voditeljki RTV Milica Kravić rekla je da su prošle tri nedelje od kako su zatražene ostavke Upravnog odbora te medijske kuće, a da rukovodstvo RTV u potpunosti ignoriše zahteve demonstranata. Ona je istakla da su danas ugroženi i novinari Mađar soa, zaposleni u Novosadskom pozorištu, kustosi Muzeja savremene umetnosti Vojvodine i drugi.

Novinarka RTV Vanja Đurić je na protestu obavestila građane da je nakon nekoliko meseci stopirano snimanje serijala koje je sa kolegama spremala o pravosuđu u Srbiji tko da gledaoci neće od jeseni moći da gledaju sve ono do čega su oni došli istraživajući probleme vezane u toj oblasti.

Posle emisije ispred zgrade RTV-a, prisutni su prošetali Stražilovskom, Žarka Zrenjanina, Zmaj Jovinom i Dunavskom, sve do upravne zgrade RTV-a kod Studija M. Kolona se zaustavila u centru kod zgrade gde je sedište SNS-a i SPS-a zviždeći i uzvikivajući: Ne damo RTV i Ostavke, kao i uzvik koji je postao obeležije ovih protesta: Čiji grad? – Naš grad!

Protest je završen nastupom alternativnog hora Horkestar koji je otpevao nekoliko antifašističkih i angažovanih pesama, između ostalih, i pesmu Ay Carmela poznatu još iz Španskog građanskog rata, koja je postala i nezvanična himna ovih protesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari