
Pripadnici Vojnobezbednosne agencije jesu prekoračili zakonom definisane nadležnosti kada su nastavili da štite Aleksandra Vučića i nakon što je prešao na poziciju premijera, kaže za Danas Momir Stojanović (SNS), predsednik skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti, ne negirajući navode zaštitnika građana koji je u svom godišnjem izveštaju istakao da je „nesumnjivo utvrđeno da je VBA prikupljala podatke o aktivnostima i saradnji određenih političkih stranaka“.
Stojanović objašnjava da je ovaj izlet van zakonskih okvira posledica neusklađenosti Saveta za nacionalnu bezbednost i Biroa za kontrolu službi bezbednosti.
– VBA je, kako je zakonom i predviđeno, pružala zaštitu Aleksandru Vučiću dok je bio na poziciji ministra odbrane. U sklopu tih mera, VBA je prikupljala određene podatke. Problem je nastao kada je Vučić postao premijer, a VBA nastavila da mu pruža zaštitu – navodi Stojanović.
Prema njegovim rečima, o ovim nepravilnostima se raspravljalo na Odboru za kontrolu službi bezbednosti koji je od VBA zahtevao da se one isprave.
– Mi smo doneli zaključak u kojem smo od njih zahtevali ili da upodobe svoje aktivnosti zakonskim ograničenjima ili da se promene propisi. Koliko je meni poznato, to još uvek nije učinjeno – kaže Stojanović i navodi da Odbor drugih nepravilnosti u radu službi nije pronašao.
Osvrćući se na deo ombudsmanovog izveštaja u kojem se on lično navodi kao zaštitnik pojedinih funkcionera VBA, Stojanović ističe da su te tvrdnje lišene svakog osnova.
– U skupštinskom Odboru za kontrolu službi bezbednosti ne sedi samo predsednik. Pored mene tu je još osam članova, koji su upoznati sa svim aktivnostima odbora. Ja kada bih i hteo, ne bih mogao nikoga da štitim – navodi Stojanović.
On ističe da je imao odličnu saradnju sa zaštitnikom građana i da ga je zbog toga iznenadila tvrdnja koju iznosi u izveštaju.
– Ja sam sa pozicije predsednika odbora uvek striktno insistirao na poštovanju zakona. Funkcionere sam ocenjivao isključivo na osnovu njihovog profesionalnog učinka – kaže Stojanović.
Njegov zamenik u parlamentarnom Odboru za kontrolu službi bezbednosti, Dragan Šutanovac (DS), komentarišući izveštaj zaštitnika građana navodi da smo se vratili u devedesete.
– Ponovo se službe brutalno zloupotrebljavaju protiv političkih oponenata i građana – kaže Šutanovac. On je potvrdio navode zaštitnika, ističući da je Odbor nedvosmisleno utvrdio da je VBA mimo zakona pratila rad Srpske radikalne stranke, o čemu postoji i pisani dokument.
– Odbor je zatražio izveštaj od VBA, a potom je na sednici, na kojoj sticajem okolnosti nisam prisustvovao, odlučio da ova agencija nije prekršila zakon – kaže Šutanovac i dodaje da odbor u kojem ubedljivu većinu čine članovi vladajuće koalicije, može da odluči i „da je Zemlja četvrtasta“.
Prema njegovim rečima, tema zloupotrebe službi ne može da se veže za bilo kog pojedinca, pa tako ni za Momira Stojanovića. Šutanovac navodi da se predsednik odbora samo uklopio u partijsku volju.
– Bez angažovanja niza eksperata, pre svega iz oblasti telekomunikacija i IT sektora, odbor se svodi na jedno laičko telo, nesposobno da na adekvatan način sprovodi zakonom mu poverenu nadležnosti kontrole – smatra Šutanovac.
Predrag Petrović, izvršni direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, primarne uzroke političke zloupotrebe službi ne vidi u manjkavosti kontrolnih institucija.
– Problem je u praksi. Zakon jasno definiše šta služba sme a šta ne sme da radi. Vojne službe ne smeju da se bave civilnim stvarima, niti da služe kao štab za zaštitu premijera – navodi Petrović.
On ističe da je pored dobrog zakona, neophodno i praćenje njegove primene kako bi se umanjio uticaj politike na rad službi. Prema njegovim rečima, skupštinski Odbor za kontrolu službi bezbednosti, pogotovo u postojećem odnosu snaga, definitivno nije u stanju da obavlja svoju kontrolnu funkciju.
– Parlamentarni odbor trenutno obavlja svoju funkciju tako što se striktno pridržava unapred usvojenog programa aktivnosti. Oni retko kada reaguju na situacije koje iskrsnu tokom godine. Možda bi se to promenilo kada bi bila uvedena izmena po kojoj bi na čelo ovog odbora po automatizmu dolazio poslanik opozicije – smatra Petrović.
Podsetimo, u nedavno objavljenom godišnjem izveštaju zaštitnika građana navodi se da je nesumnjivo utvrđeno da je VBA prikupljala podatke o aktivnostima i saradnji određenih političkih stranaka i pokreta iako nije imala ni indicije da postoje okolnosti zbog kojih bi mogla to da čini. U izveštaju se dodaje da VBA izmiče demokratskoj kontroli i uskraćuje kontrolnom organu podatke koje je dužna da pruži. Kao ilustraciju te tvrdnje zaštitnik navodi da je VBA ignorisala svih 11 preporuka koje je prošle godine uputio ovom organu.
Bez komentara VBA
O navodima iz izveštaja zaštitnika građana zatražili smo komentar od Vojnobezbednosne agencije. Ipak, u toku jučerašnjeg dana odgovor od njih nismo dobili
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.