– Narode koji žive na Balkanu mnogo više stvari spaja nego što razdvaja, ali je ovaj deo Evrope i dalje opterećen razlikama i međusobnim predrasudama, poručeno je na tribini nedeljnika Vreme, nemačkog Foruma ZFD i Fondacije za otvoreno društvo održane juče u Pres centru UNS-a. Govornici, Predrag Miki Manojlović, glumac i reditelj, univerzitetski profesor sa Kosova Nedžmedin Spahiju, istoričar Dejan Đokić i Džabir Dralja, predsednik nevladine organizacije Centar za slobodu iz Skoplja, posebno su se bavili srpsko-albanskim odnosima.

– Ne postoje geografski tako bliski narodi, a tako udaljeni kao Srbi i Albanci, čak ni u Izraelu i Palestini, primetio je Manojlović, koji smatra da je velika uloga porodice („najčešće iz kuće čovek ponese predrasude da neko nije Albanac već „Šiptar“), ali i da javna reč može puno da učini.

– Važno je javno govoriti, ali i delati – ubeđen je Manojlović, koji je režijom i glumom, doprineo rušenju barijera ne samo između ova dva balkanska naroda. Koliki je uticaj umetnosti i masovnih medija, uverio se sam Manojlović.

– Kada sam, pre nekoliko godina, gostovao u Draču, u Albaniji, u hotelu sam najpre naišao na portira, starijeg, brkatog čoveka, koji mi se odmah obratio rečima: glumac? „Otpisani“. Ispostavilo se da su u Albaniji decenijama gledali TV bivše Jugoslavije – prisetio se Manojlović.

Profesor Spahiju, koji predaje na više univerziteta naglasio je značaj spoljnih faktora, velikih sila na formiranje balkanskih nacija i država, ali i na raspad Jugoslavije i ratove devedesetih.

– Svi smo izgubili, neki više, drugi manje. Sećam se kad je Azem Vlasi gostovao u Beogradu na nekom sličnom skupu. Obratio se prisutnim Srbima i rekao im: Šta vi žalite što ste izgubili Kosovo, ono blato. Pogledajte šta smo mi Albanci izgubili, Beograd i ovu lepotu – parafrazirao je Spahiju reči Azema Vlasija.

Prema mišljenju istoričara Dejana Đokića, koji predaje na Univerzitetu Goldsmits u Londonu, Balkan je raskrsnica kultura i migracija, što pokazuju i tragična aktuelna kretanja izbeglica sa Bliskog istoka. Balkanski narodi malo znaju jedni o drugima i po pravilu misle da su drugi jedinstveni i veći nacionalisti, naveo je Đokić, dodajući da retko ko od Srba zna koliko su jezički i verski heterogeni Albanci.

Džabir Deralja upozorio je da su zločini iz devedesetih uticali na sve i da je teško očekivati da u skorijoj budućnosti dođe do pomirenja i normalizacije odnosa.

– Institucije države koje su kidnapovali nacionalisti odgovorne su za zlo koje se desilo, a ne ljudi, pojedinci, grupe – veruje Deralja. Analizirajući stanje u Makedoniji, poručio je da se tamo odlično slažu dve vodeće i vladajuće nacionalističke makedonska VMRO i albanska DUI.

– Zajedno rade na potpirivanju međunacionalnih tenzija – rekao je Deralja.



Minut ćutanja

Na poziv Predraga Miki Manojlovića prisutni su na početku minutom ćutanja izrazili poštovanje prema pokojnom glumcu Draganu Nikoliću. „Danas je na ovom mestu umesto mene mogao da bude on, zbog svoje ljudskosti, dobrote, tolerancije… – rekao je Manojlović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari