Zdravstveni radnici sa Kosova i Metohije čiji je status do danas ostao nejasan, a koji su odgovarali na anketu da li su spremni da se vrate na svoja stara radna mesta, na Kosovu nakon brojnih pokušaja, imali su u petak sastanak sa generalnim sekretarom Ministarstva zdravlja Berislavom Vekićem i šefom kabineta ministra zdravlja Nikolom Pandrcom.
Predstavnici oko 700 zdravstvenih radnika izneli su im svoje probleme, napominjući da su na radnim mestima šikanirani, da „nisu naši“, pa i to da su jedini zdravstveni radnici koji nemaju obezbeđen prevoz. Kako navode, 15 godina im se govori da će njihov status biti rešen i da ne treba da se bune kako im ne bi bila prekinuta radna angažovanja u zdravstvenim ustanovama u Srbiji.
– Ova anketa nas je dotukla, uplašila, da smo pod strahom zaokruživali „da“ i sad ne znamo šta dalje. Naveo sam da mi nemamo gde da se vratimo, da je nekima sve spaljeno, uništeno, uzurpirano, da ima puno samohranih roditelja – kaže za Danas Saša Stanković, jedan od predstavnika zdravstvenih radnika. Kako napominje, odgovor je bio da u ministarstvu potpuno razumeju o čemu pričaju i da su ih uveravali da ministarstvo nipošto nije nalogodavac pomenute ankete, ali ni racionalizacije na Kosovu, ali da je nakon njihovih nastupa u javnosti provereno, te da su u ministarstvu uvideli da na anketama zaista stoji da su sprovedene po nalogu ministarstva.
– Rečeno nam je da Ministarstvo zdravlja, premijer i ministar i sama vlada nemaju nikakvu nameru da nas otpuštaju, niti da nas vraćaju, već da je jedino njihov plan i želja da nas sve rasporede u ustanovama gde i radimo, da to nije ni lak ni naivan posao jer se mora raditi novi kadrovski plan i da on (Vekić – prim. aut.) očekuje da će to sve završiti u drugoj polovini ove godine, a da do tada radimo bez ikakvih strahova, da ne nasedamo na provokacije, jer ni u snu im to nije sada namera ili plan. Koleginica Ivana Kujundžić ga je tada upitala da li se to ikako može odraditi pre izbora jer je nas svega strah. Na to je odgovorio da od trenutka kad su raspisani izbori ovo je tehnička vlada koja ne može da donosi uredbe, niti da radi novu kadrovsku strukturu i da je to ozbiljan posao i jedini razlog zašto će potrajati. Dodao je da ako ova struktura ostane u ministarstvu biće kako je objasnio, a ako ne, onda će neka nova struktura rešavati naš status – objašnjava Stanković.
Na pitanje šta će biti sa direktorima zdravstvenih ustanova koji su se već izjasnili da ne žele da ih prime, Stanković ističe da su ih Vekić i Pandrc uveravali da „ako su im valjali 15 godina, moraće i od sada“, te da nikome neće biti ostavljeno na samovolju da li će primiti radnika ili ne.
Kako navodi Stanković, predstavnici ministarstva izrazili su nezadovoljstvo rukovodiocima sa Kosova rekavši da se njihovi putni troškovi kao i sve propratne finansijske obaveze njihovih ustanova sa Kosova uredno naplaćuju od RFZO, „a zašto vama ne uplaćuju, ne znam, to sa njima morate videti“.
Garancije
Budući da su izbori najavljeni, mada ne i raspisani, predstavnici radnika upitali su ko njima garantuje išta nakon izbora, na šta su dobili odgovor da će se nakon izbora nova struktura baviti njima. Takođe, rečeno im je da direktori matičnih ustanova sa Kosova ne smeju i ne mogu ubuduće da ih kontaktiraju te da ni o tome više ne brinu. „Napomenuo nam je da mi ni u kom slučaju sebe ne upoređujemo sa kolegama radno neangažovanim radnicima jer, kako je rekao, te dve situacije nemaju veze jedna sa drugom, da smo mi radili sve vreme oni ne, a da nigde nema da se sedi kući i prima minimalac… Jasno vam je da nikakav papir nismo uspeli da dobijemo i mislim da to stvarno u ovom trenu nije moguće bilo, a da se zapisnik traži – niko ga nije vodio…“, zaključuje Stanković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.