Razlog što više od dva meseca nema korekcija maloprodajnih cena goriva trebalo bi tražiti u izmeni Uredbe o formiranju cena naftnih derivata, slažu se eksperti za energetiku koje je kontaktirao Danas. Naime, Uredba je izmenjena i korekcije se sada umesto na 15 obavljaju na mesec dana, a procenat potreban za izmenu cena podignut je sa 1,5 na 3,5 odsto što je prema aktuelnim kretanjima na svetskim tržištima suviše visok prag da bi došlo do korekcije cenovnika pogotovo naniže što bi išlo u korist vozača.

Da su ovakve ocene struke tačne potvrđuje podatak da je Uredba promenjena u maju i da upravo od tog meseca nije bilo nijednog poskupljenja, ali ni pojeftinjenja naftnih derivata. Nebojša Atanacković, predsednik Upravnog odbora kompanije Nafta a.d. kaže za Danas da je pored izmene Uredbe na ovakvu situaciju uticalo i to što je na svetskim berzama nafta tipa „ural“, koja se koristi u Srbiji, dugo beležila pad cena.

– Očekujem da će ovakva situacija potrajati do jeseni kada bi mogle da uslede korekcije maloprodajnih cena goriva. Izmene Uredbe su naravno glavni uzročnik trenutne situacije u kojoj nema promena cena benzina. Smatram da je raniji sistem računanja kada bi trebalo da dođe do korekcije bio mnogo bliži tržišnom modelu, a i bolji. Jer, kada se promene vrše na 15 dana, a procenat potreban za promenu cene je 1,5 odsto, češće dolazi do pojeftinjenja nego što će to biti slučaj sada. Takođe, i kod poskupljenja ti procenti su manji nego što će biti kada se steknu uslovi da gorivo poskupi shodno izmenama Uredbe o formiranju cena naftnih derivata – objašnjava naš sagovornik.

Sa njegovim mišljenjem slaže se i Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja benzinskih stanica Srbije.

– S obzirom na to da je sada procenat potreban za korekciju cena 3,5 odsto mnogo ga je teže dostići nego što je to bio slučaj pre izmene Uredbe. Nama je ranije dugo vremena trebalo da ubedimo nadležne da procenat promene bude 1,5 odsto. Smatramo da je taj procenat optimalan i da je daleko bolja varijanta od ovog što imamo sada – ističe Tatić u izjavi za naš list.

Glavni i odgovorni urednik sajta Energoportal info Dragan Nedeljković naglašava da promena cena naftnih derivata zavisi od dva faktora, cene nafte na svetskom tržištu i kursa dolara, ali ističe i da je izmena Uredbe uticala na to da više od dva meseca nema korekcija maloprodajnih cena goriva.

– Država se odlučila za takav potez s obzirom na to da su poskupljenja benzina bila veoma česta, skoro na svakih 15 dana. U svakom slučaju dobro da bar jedno vreme na tržištu naftnih derivata zavlada stabilnost – naglašava naš sagovornik.

Ekspert za energetiku Zorana Mihajlović-Milanović takođe smatra da je izmena Uredbe o formiranju cene naftnih derivata pozitivna, ali da to nikako ne može zaustaviti očekivani rast cena nafte na svetskim berzama.

Crna perspektiva

– Poznate su prognoze da će cene nafte dugoročno gledano stalno rasti i da više neće biti jeftine nafte. To znači da će se bez obzira na izmene Uredbe potrošači u Srbiji ipak u narednom periodu suočiti sa novim velikim poskupljenjima. Dakle, ovakve izmene Uredbe nisu dovoljne. Drugim rečima, Uredbu o formiranju cena naftnih derivata potrebno je izmeniti tako da se maloprodajna cena goriva u Srbiji ne određuje prema kretanju cena sirove nafte na svetskom tržištu već prema kretanju cena naftnih derivata u regionu Mediterana – kaže za Danas Mihajlović-Milanović.

Privatnici oskudevaju u dizelu

Naftna industrija Srbije u poslednjih mesec dana našim pumpama isporučuju manje količine dizela nego što nam je potrebno. Zahtevamo interventni uvoz dizela s obzirom na to da je potražnja za njim povećana zbog sezone godišnjih odmora i poljoprivrednih radova. Sutra ćemo o ovom pitanju razgovarati sa nadležnima u Ministarstvu rudarstva i energetike – naglašava Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja benzinskih stanica Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari