– Nakon noćne rasprave o 500 amandmana, koja je trajala punih 13 sati , poslanici republičkog parlamenta juče su usvojili 14 zakonskih predloga . Usvojen je Zakon o javnim preduzećima koji precizira da će se direktori u njima birati na javnom konkursu, neće moća da budu partijski funkcioneri, moraće da imaju završen najmanje četvorogodišnji fakultet, najmanje pet godina radnog iskustva i najmanje tri godine radnog iskustva na poslovima kojim se javno preduzeće bavi. Zakon precizira i da se direktor javnog preduzeća imenuje nakon javnog konkursa, koji sprovodi komisija od pet članova, od kojih dva imenuje vlada, jednog odbor Skupštine Srbije nadležan za poslove privrede, a jednog vlada za svako pojedinačno imenovanje direktora. Direktor javnog preduzeća neće moći da ima zamenika, a mandat mu prestaje istekom perioda na koji je imenovan, ostavkom i razrešenjem. Status v.d direktora može trajati najviše godinu dana.
Predviđeno je i da Nadzorni odbor javnog preduzeća čiji je osnivač Srbija ima pet članova, koje imenuje vlada, na period od četiri godine, kao i ukidanje izvršnog odbora javnog preduzeća, kao suvišnog kolektivnog organa, dok će direktor od zaposlenih birati izvršne direktore, njih najviše sedam. Zakon predviđa i novčanu kaznu za odgovorno lice u javnom preduzeću od 50.000 do 150.000 dinara ukoliko javno preduzeće ne dostavi godišnji, odnosno trogodišnji program poslovanja u rokovima, utroši sredstva za određene namene iznad visine utvrđene tim programom ili ne dostavi tromesečni izveštaj u roku.
Poslanici su juče usvojili i Zakon o sticanju prava svojine na zemljištu, objektima i vodovima Železare Smederevo, čime se rešava višedecenijski
problem, koji je i preduslov za dalji oporavak same Železare. Tim aktom se uspostavlja pravo svojine na državnim katastarskim parcelama, gde Železara ima pravo korišćenja. Usvojene su i izmene Zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, kojima se utvrđuje da se koncesije za usluge svrstavaju u grupu ugovora koje treba dodeliti na osnovu Zakona o javnim nabavkama. Takođe, propisano je da za sve JPP i koncesione projekte, ako je njihova vrednost veća od 50 miliona evra, treba pribaviti mišljenje ministarstva nadležnog za poslove finansija.
Za reprogram poreskih dugova do 60 meseci
Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji koji je juče usvojen u parlamentu Srbije predviđa da preduzeća koja nemaju više od dva miliona dinara duga za porez, mogu da sklope dogovor sa poreskom upravom o reprogramu duga do 60 meseci pod povoljnijim uslovima od važećih. Predviđeno je i da se lista najvećih poreskih dužnika ubuduće objavljuje dva puta godišnje. Obaveza Poreske uprave ubuduće će biti da na svojoj internet strani objavljuje ime i prezime, PIB i iznos poreskog duga poreskih dužnika i to dva puta godišnje, umesto kvartalno, kako je do sada bilo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.