Iščekujući tender za nabavku modernih, pametnih brojila, srpski proizvođači ovih uređaja su Elektroprivredi Srbije, nadležnim ministarstvima i Upravi za javne nabavke uputili inicijativu da se konkurs pripremi tako da i domaćoj industriji bude pružena šansa za dobijanje posla.

 Sve bi išlo mnogo lakše da su se naši proizvođači, pripremajući se za ovaj tender, udružili u konzorcijum, ali do toga, uprkos najavama, nije došlo. Zato bi kod pripreme tenderske dokumentacije, EPS trebalo da uzme u obzir mogućnosti domaćih proizvođača i, takođe, da im da vreme da se pripreme za učestvovanje na tenderu, kaže za Danas Ljubiša Obradović, sekretar Udruženja metalske, elektro industrije, rudnika metala i metalurgije Privredne komore Srbije.

Uključivanje domaćih proizvođača pametnih brojila u projekat zamene ovih uređaja značilo bi, po rečima našeg sagovornika, upošljavanje srpske elektronske industrije, ulaganja u proizvodnju i laboratorije, otvaranje novih radnih mesta ali i manje zaduživanje zemlje. U ovom trenutku u Srbiji postoji desetak proizvođača pametnih brojila čiji proizvodi ne zaostaju za onim iz razvijenih zemalja. Brojila, napravljena po evropskim i svetskim standardima, oni, iščekujući posao u zemlji, razvijaju poslednje dve decenije. Kako će planirana zamena pametnim uređajima teći u fazama, domaći proizvođači odmah mogu da odgovore na zahteve i da ulaganjima tokom realizacije ovog projekta razviju proizvodnju.

Tender za nabavku sistema za daljinsko očitavanje i nadzor, vredan oko 80 miliona evra, trebalo bi, kako kažu u Elektroprivredi Srbije, da bude raspisan poslednje nedelje novembra ili prve nedelje u decembru. Posle izrade nove studije izvodljivosti i usaglašavanja tehničkih specifikacija koje su prihvatili i odobrili kreditori – Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka, kao i prihvatanja novog plana implementacije sa EBRD i EUB, na Elektroprivredi Srbije je da privede kraju pripremu tenderske dokumentacije na koju EBRD treba da da saglasnost.

Najveći deo planiranih sredstava biće utrošen upravo na nabavku pametnih brojila. Kod domaćinstava je ugrađeno 3,5 miliona brojila i njihova zamena savremenim, prema planu, treba da traje deset godina.

Procedura

Neke analize, kako saznajemo u EPS-u, pokazuju da nije neophodno odmah menjati sva brojila kod domaćinstava. U prvom trenutku bi, kažu, bilo dovoljno zameniti brojila u urbanim sredinama, njih između milion i po i dva miliona, a skinuti ispravni strujomeri mogli bi za prvo vreme da se se ugrade na mesto dotrajalih u ruralnim područjima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari