Država dužna radnicima 300 miliona evra 1Foto FoNet

Gotovo 100.000 radnika u Srbiji koji su ostali bez posla likvidiranjem društvenih preduzeća u poslednjih 15 godina, traže od države da im isplati ukupno 300 miliona evra za sve neisplaćene zarade. Pojedini od njih su se za svoja prava borili i izborili i na Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

P { margin-bottom: 0.21cm; }A:link { }Sud u Strazburu je naložio državi Srbiji da radnike isplati, ali ni četiri godine otkad je prvi put Vlada donela uredbu kojom se radnici pozivaju da dostave dokumentaciju, ništa se nije desilo. U međuvremenu, svaki od premijera, počevši od Mirka Cvetkovića, preko Ivice Dačića i sada Aleksandra Vučića, doneo je po neku uredbu i formirao po neku radnu grupu. Ali, na tome se završavalo.

– Od 2000. veliki broj preduzeća je otišao u stečaj, a radnici su ostali bez posla i bez dinara. Dok je premijer bio Cvetković, Vlada je donela uredbu kojom se svi pozivaju da dostave dokumentaciju o dugovanjima Agenciji za privatizaciju koja je to trebalo da prosledi tada Ministarstvu ekonomije. Postavljen je i zadnji rok za to, kraj decembra 2011. Trebalo je da se nakon toga predloži propis na koji način bi se izmirile sve te obaveze – kaže za Danas jedan od radnika, Momčilo Vukosav, predsednik Udruženja „Tranzicija“, koje je formirano u Apatinu u martu ove godine, kako bi se oštećeni radnici ujedinili i zajednički nastupili u borbi za svoja prava.

Donošenje propisa je, ipak, prolongirano. Narednog proleća bili su izbori, u premijersku fotelju seo je Ivica Dačić i radnici su dobili novi rok – 31. decembar 2012. da dostave dokumentaciju na osnovu koje bi im država isplatila novac.

– Poslednje što se desilo jeste da je juna prošle godine Vučić formirao radnu grupu koja bi sagledala sve ovo i predložila Vladi šta dalje da se radi – ističe Vukosav.

Međutim, država, kako napominje Vukosav, očigledno nema nameru da reši ovaj problem.

– Ne mogu da kažu da nisu upoznati sa slučajem, jer jesu, svi počevši od DS, SPS-a, SNS-a. Jedini naš cilj je da nam isplate zarade koje nam je država ostala dužna. Ne tražimo da nam se pare odmah isplate, znamo da tako ne može. Ali mislimo da mora da se napravi plan i donese nekakav propis na koji način će se isplaćivati – kaže on.

Dodaje da će Udruženje insistirati na tome da se isplata tih 300 miliona evra uvrsti u budžet za narednu godinu.

– Ukoliko se ne reši ovaj problem, mi ćemo radikalizovati traženje naših prava, naravno u skladu sa propisima – ističe Vukosav i napominje da su oni spremni za pregovore i da čekaju potez države.

Sam Vukosav kaže da je u nekoliko navrata pisao ministrima rada, finansija, privrede, ali i kabinetu premijera, međutim, ništa od toga nije urodilo plodom.

– Neki radnici imaju i presudu suda u Strazburu. Ako je država mogla da napravi plan i isplati sve one koji su bili zaduženi kod Jezde i Dafine, sve stare štediše, onda moraju da nađu rešenje i za nas – naglašava Vukosav.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari