Grad blokirao račune Simpa 1

– Pošto je generalni direktor kompanije Simpo na konferenciji za novinare optužio rukovodstvo Grada Vranja da je „blokadom računa ovog proizvođača nameštaja narušilo mere oporavka i konsolidacije“, ponovo je otvoren front međusobnih optužbi u kojima je glavni ulog sudbina 2.509 radnika, koliko je trenutno upošljeno.

– Bez obzira što je blokiran račun i što neki ljudi pokušavaju da naplate ono što nisu više od 10 godina, kompanija neće stati – poručio je direktor Simpa Slađan Disić, naglašavajući da u toj strukturi naplate samo kamate iznose oko pedeset procenata.

On je precizirao da „ne zna koji su njihovi konkretni motivi ali ti postupci vode ka urušavanju firme i time se dovode u pitanje sva radna mesta“ i izrazio sumnju da neko zapravo želi da kompanija ode u stečaj kako bi se kasnije delovi firme kupili po mizernoj ceni. U kompaniji ne kriju da Simpo ima obaveze prema gradu koje nisu izmirene, ali i to da je lokalna samouprava do sada od kompanije naplatila oko 700.000 evra putem blokade računa.

Podsećanja radi, grad Vranje je prethodnih dana dobio zaključak o odlaganju izvršnih rešenja lokalne poreske administracije prema akcionarskom društvu Simpo, u ukupnoj vrednosti od 67 miliona dinara. Sve je dobilo novu dimenziju nakon što je obavljena prodaja jednog od pogona Simpa na koji je stavljena hipoteka, što je i isprovociralo rukovodstvo grada da potegne mehanizam za hitno izmirenje dugova koji kompanija ima prema gradu.

– Tačno je da smo prodali objekat koji je pod hipotekom, ali stvari iznete u javnosti od strane rukovodstva predstavljaju notorno kršenje činjenica. Svaki objekat koji je pod hipotekom dužnik može da proda ako kupac želi da prihvati zaostale obaveze. Time se ne briše hipoteka i grad može da naplati svoja dugovanja kada se za to stvore uslovi – objasnio je prvi čovek Simpa.

Usledila je reakcija gradske vlasti na čelu sa gradonačelnikom Vranja Zoranom Antićem koji je novinarima rekao da „se ne radi o nikakvoj nameri da se uruši ionako loše stanje u kompaniji, već da se radi o kršenju međusobnog sporazuma o izmirivanju obaveza“.

– Skupština grada je još 14. septembra 2014. prihvatila konverziju potraživanja koja premašuju dve milijarde dinara u naš ulog u Simpu, jer smo poverovali obećanju menadžmenta da je spreman za odgovoran i planski oporavak, koji podrazumeva redovno izmirivanje tekućih obaveza. Time se naša lokalna zajednica odrekla jednog godišnjeg budžeta – rekao je Antić.

On je precizirao da „od momenta navedene konverzije, pa do 28. avgusta prošle godine, grad nije blokirao Simpo i tek potom je izvršena „zakonska obaveza naplate lokalnih prihoda“, jer je pretila opasnost od zastarevanja dugova.

– Već tada je Simpo bio u blokadi, jer su pre nas strpljenje izgubili Poreska i Uprava carina, sudovi, te lokalne samouprave u Kuršumliji, Nišu, Šapcu, Zrenjaninu, Boru, Aranđelovcu, Vrnjačkoj Banji, Surdulici… Ovi podaci demantuju tvrdnje o tome kako lokalna samouprava u Vranju želi da destabilizuje Simpo – rekao je Antić, uz tvrdnju „da već desetak godina pribegavaju reprogramima reprograma dugova, samo da bi se pomoglo nekadašnjem gigantu“.

Iako jedna i druga strana izbegavaju da ceo slučaj prevedu na teren politike, očigledno je da postoji „predizborna pozadina“, jer konsolidaciju Simpa je preuzelo Ministarstvo ekonomije i njegov funkcioner Dragan Stevanović (SNS) nakon smene dugogodišnjeg predsednika kompanije Dragana Tomića. Gradska vladajuća koalicija koju predvode socijalisti osetila se na ovaj način „eliminisana“ iz kompletne priče pa je usledilo podvlačenje dužničke crte. Simpo je godinama bio dužnik gradskoj upravi po raznim osnovama ali dok je kompanijom rukovodio Tomić, nikome nije padalo napamet da na ovaj način traži svoja potraživanja.

Dug

U gradskoj upravi Vranja tvrde da obaveze Simpa i više zavisnih preduzeća iz sistema kompanije prema gradu i javnim preduzećima, iznose u ovom trenutku 257,4 miliona dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari