Istraživanje: Građani misle da je vlada centar korupcije 1Foto: FreeImages / Johny Magnusson

Skoro 20 odsto ispitanika u istraživanju o korupciji u Srbiji, koje je u februaru 2016. godine sproveo Centar za liberalno–demokratske studije (CLDS), priznalo je da im je neposredno ili posredno traženo da daju mito državnim službenicima, što je za oko deset odsto manje u odnosu na istraživanje koje je sprovedeno 2014. godine.

To ukazuje da je došlo do smanjenja pritiska korupcije ovih službenika na građane, rečeno je danas tokom predstavljanja istraživanja. Prema rezultatima istraživanja, učešće građana u korupciji je takođe smanjeno, a zabeležen je pad od oko 11 odsto ispitanika koji priznaju da su dali mito javnim službenicima.

Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta Civilno društvo za dobro upravljanje i borbu protiv korupcije u jugoistočnoj Evropi: unapređenje kapaciteta za nadzor, zagovaranje i podizanje svesti koji finansira Evropske unija i predstavlja i deo istraživanja koje pokriva celu Jugoistočnu Evropu.

„Ostvaren je statistički značajan napredak u prethodnih 15 godina u borbi sa administrativnom korupcijom. Broj ispitanika koji su dali mito je smanjen i po svemu sudeći najveći uzrok tome je smanjen kontakt sa administracijiom“, rekao je Boris Begović iz CLDS.

Tokom istraživanja koje se bavi administrativnom ili „sitnom korupcijom“ anketirano je 1000 ispitanika. Begović je rekao i da, prema rezultatima istraživanja, od 2014. do 2016. godine dolazi do pada raširenosti korupcije.

Prema njegovim rečima, ispitanici su percipirali Vladu kao centar korupcije. On je rekao da je i carina i dalje žigosana kao korumpirana organizacija. Ispitanici smatraju da je Tužilaštvo institucija sa najmanje rasprostranjenom korupcijom, dok su sudovi na sredini, između najkorupiranijih i najmanje korumpiranih institucija.

Begović je rekao da 50 odsto ispitanika smatra da su plate službenika u javnom sektoru male i ne vide da je to osnovni uzrok korupcije, dok 80 odsto njih smatra da postoji moralna kriza u našem društvu i da je ona uzrok korupcije. On je rekao da je u istraživanju koje je sprovedeno 2001. godine 60 odsto ispitanika navelo da nije prihvaljivo da neko iz vlasti prima mito, dok 2016.godine to misli više od 70 odsto.

Begović je naveo da sve veći broj ljudi kaže da ne bi prihvatio mito da je državni službenik, a 50 odsto kaže da ne bi dao mito ukoliko bi trebalo da mu se reši neki važan problem.

Begović je rekao da je, u odnosu na istraživanje koje je sprovedeno 2001.godine, korupcijski pritisak opao, jer je tada korupcijski indeks bio 2,3, a ove godine je ispod 1,5.

Član Upravnog odbora Agencija za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković rekao je da veruje da je moguće pravo na život u svetu bez korupcije ili makar bez sistemske korupcije.

„Srbija i zemlje u regionu neće izaći iz zone sistemske visokonaponske ili političke korupcije dok god ostaju manjkave, defektne demokratije, sistemi sa partijskom državom, sa slabim parlamentom, sa kritičnom zonom teško ostvarivih nezavisnih akata pravosuđa, sa od politike oglašivača velikih ekonomski zavisnih medija i u društvima koja su nedovoljno rezistentna na sistemsku korupciju“, rekao je Stojiljković.

Član Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić izjavila je da Savet nije imao snage da utiče na vlast da se neke stvari izmene. Ona je rekla da su napisali mnogo izveštaja, da su svaki dostavili Vladi, ali nikada nisu dobili povratnu informaciju da je neko pročitao te izveštaje. Vasilić je rekla da kada vidi kako se vlast ophodi prema regulatrnom telu, kao što je Zaštinik građana, ne čudi što Savet kao savetodavno telo nije ništa uradio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari