Stopa nezaposlenosti u Srbiji je u aprilu ove godine bila 19,2 odsto, što je za 3,6 odsto više nego istog meseca prošle godine, saopšteno je juče iz Republičkog zavoda za statisitku. Prema podacima iz Ankete o radnoj snazi koju je RZS juče objavio, a tokom koje je ispitano čak 20.616 stanovnika iz 7.000 domaćinstava, stopa nezaposlenosti je najviša u Vojvodini (20,9 odsto), potom u centralnoj Srbiji (20,6 odsto), dok je u Beogradu najniža i iznosi svega 14 odsto.

Veći je procenat nezaposlenosti među ženama (20,1 odsto), dok je u Srbiji u aprilu 2010. bez posla bilo 18,6 odsto radno aktivnih muškaraca. Iako je prethodnih godina stopa nezaposlenosti rasla godišnje po jedan odsto u proseku, a u poslednjih godinu dana se popela za čak 3,6 odsto ovaj podatak, smatraju ekonomisti, ne bi trebalo shvatiti naročito dramatično.

– Svuda u svetu je taj procenat sada veći nego što je bio, osim možda u Kini. Nezaposlenost je zbog krize svuda veća i ako pogledate videćete da je tako i u Španiji, Grčkoj, Slovačkoj, ne samo kod nas – kaže za Danas ekonomista Miroslav Zdravković.

On napominje da se postavlja i pitanje verodostojnosti podatka, koji svakako treba uzeti „s dozom rezerve“.

– Naravno da je veća nezaposlenost kada je od oktobra 2008. do danas otpušteno oko 170.000 ljudi. Uvek je problem sa tim anketama uzorak koji se uzima i koji god da je uvek je manje merodavan u odnosu na podatke koji mogu da se dobiju u Poreskoj upravi – ističe Zdravković.

On napominje da će taj trend da se nastavi gotovo sigurno dok „ne stignemo do dna“, odnosno do momenta u kom više nema ko da se otpusti. „To može da traje do kraja godine, sledećeg proleća ili leta, sve dok ne počnu da se otvaraju nova radna mesta“, naglašava Zdravković.

Potpredsednik Samostalnog sindikata Duško Vuković kaže za naš list da je ovaj podatak porazan i alarm za državu da konačno nešto učini. „Svakodnevno se otpuštaju radnici, šalju se na plaćene odmore, nema normalnog ambijenta. Mislim da Vlada mora da se uozbilji jer se stalno priča o nekim aferama, a stanje je dovedeno gotovo do socijalnog rata“, napominje Vuković. Umesto da se olakša privrednicima tako što će smanjiti porezi na doprinose država, ističe Vuković, gleda kroz prste i dozvoljava da stotine hiljada ljudi radi na crno. „To nigde ne vodi. Moramo svi jednako da poštujemo zakone, da plaćamo poreze, ali sve mi izgleda kao da ovde neko želi da zaradi ogroman kapital na uštrb ovih generacija“, naglašava Vuković, dodajući da je ovaj u svetu davno prevaziđeni neoliberalni koncept neizdrživ i da je Srbija trenutno daleko od socijalne i društveno odgovorne države.

U Anketi se procenjuje da je bez posla više od 570.000 osoba. Stopa zaposlenosti je u istom periodu bila 38,1 odsto i ona je bila najveća u Beogradu (39,6). Uz zaposlenost u poslednjih godinu dana smanjio se i rad na crno. Tako je stopa neformalne zaposlenosti u aprilu bila za 2,7 odsto manja nego aprila 2009. ili 0,8 odsto manja nego u oktobru iste godine.

U evropskom vrhu

Kriza je uticala na to da Srbija ne bude izuzetak, pa je osim kod nas stopa nezaposlenosti ovog proleća veća nego prošle godine i u većini zemalja Evropske unije. Letonija je na čelu liste zemalja EU sa najvećom stopom nezaposlenosti od 22,5 odsto, u Španiji je 19,7 odsto, a veliki pad zaposlenosti za svega nekoliko meseci zabeležen je u Slovačkoj (14,1 odsto). Prema podacima Eurostata Grčka je imala stopu nezaposlenosti u decembru 2009. od 10,3 odsto, a jedine dve zemlje EU koje beleže pad stope nezaposlenosti su Malta (7) i Nemačka (7,1).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari