Iako je Zakon o zaštiti potrošača usvojen još oktobra prošle godine ne primenjuje se kako treba tako da organizacije koje postoje da bi štitile kupce u praksi to ne rade jer nemaju ovlašćenja da to čine. „Novi Zakon jasno precizira da je neophodna evidencija organizacija potrošača, ali ona još uvek ne postoji. Trenutno imamo 69 različitih organizacija, toliko ih je bar na sajtu Ministarstva trgovine, ali one nisu registrovane i ako zatreba ne mogu da štite potrošače“, rekla je juče na konferenciji za novinare predsednica Asocijacije potrošača Srbije Edina Popov.


Ona je istakla da je odmah po usvajanju Zakona trebalo doneti i podzakonske akte kojima bi se to regulisalo, ali da to nije učinjeno. „Sada ne znamo koje od ovih 69 udruženja ima pravo da zastupa potrošače i ko uopšte ispunjava zakonske uslove“, rekla je Popov.

Na problem koji imaju udruženja, ali pre svega potrošači i trgovci koji ne znaju „na koji način ih organizacije štite“ u APOS-u ukazali su i premijeru Mirku Cvetkoviću, predsednici Skupštine Slavici Đukić-Dejanović, kao i šefu Delegacije EU u Srbiji Vensanu Dežeru. „Poslali smo im apel da ovo reše što pre kako ne bismo obmanjivali potrošače i govorili da možemo da im pomognemo, kad u praksi ne možemo“, napomenula je Popov.

Zbog nemogućnosti da pronađu „zajednički jezik“ s Ministarstvom trgovine, istakla je Popov, obratili su se i Kancelariji za evropske integracije i poslali im odgovore na neka od pitanja iz upitnika. Osim broja organizacija koje štite potrošače u Srbiji u APOS-u nisu mogli da odgovre ni na jedno drugo pitanje. Prema rečima Popov, ne zna se tačno kada su i sa kojim ciljem osnovane, ko su članovi, čime se bave, niti ko ih finansira.

Rok za evidenciju april 2011.

Udruženja i savezi, prema važećem zakonodavstvu, osnivaju se kao udruženja građana na osnovu Zakona o udruženjima, a s obzirom na to da udruženja za zaštitu potrošača treba da ispune dodatne kriterijume, kao što su nezavisnost od komercijalnih interesa, politike, specijalizacija predviđeno je da moraju da se evidentiraju, kažu u Ministarstvu trgovine i usluga. „Evidentirana udruženja stiču određena ovlašćenja da pred sudom pokreću postupke za zabranu nepravičnih ugovornih odredaba u potrošačkim ugovorima i nepoštenog poslovanja“, piše u soapštenju ovog Ministarstva. Rok za izradu Pravilnika o evidenciji udruženja, koja je u toku, jeste šest meseci od dana stupanja na snagu novog Zakona, odnosno u aprilu 2011.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari