
– Direktor EPS-a Aleksandar Obradović smenjen je 3. marta, a zvaničnog obrazloženja te odluke još nema. Usmeno, „kap koja je prelila čašu“, kako je to formulisao premijer Srbije Aleksandar Vučić, bila je to što je EPS kupio dva audija „u vremenu štednje“. Koje su sve druge kapi prethodile toj poslednjoj, nije rečeno. Zanimljivo je, međutim, da je Obradović otpušten baš 3. marta – tačno jedan dan pre početka primene novog Zakona o javnim preduzećima, koja bi mu omogućila da se na tu odluku žali, to jest da barem da svoj odgovor na predlog za razrešenje. Obradović je na tako lišen svake mogućnosti da se iznese odbranu na optužbe koje mu se stavljaju na teret.
Još zanimljivija je druga posledica ove odluke. Naime, pošto Obradović sada nema pravo da kaže išta u svoju korist, ni onaj koji ga smenjuje, a to je Vlada Srbije, nema razloga da iznosi bilo kakvo detaljno obrazloženje odluke da ga zameni. Da je Obradović smenjen po novom zakonu, Vlada bi morala dobro da objasni sve šta mu zamera, jer paušalno objašnjenje da nije dobro radio ne bi „pilo vodu“. Ovako je zaista moguće da je jedan od samo nekolicine direktora koji su zaista izabrani na konkursu radio loše, ali je isto tako moguće i da je radio dobro, a da je smenjen iz nekih drugih razloga. Šta je tačno, bez obrazloženja ne možemo da znamo. Dva audija sigurno nisu razlog za smenu direktora EPS-a.
U tom preduzeću juče nisu hteli da komentarišu razrešenje svog dojučerašnjeg šefa, upućujući nas na Vladu Srbije koja je donela takvu odluku. Tamo na Danasova pitanja uopšte nisu odgovorili, dok savetnica za medije premijera Vučića nije odgovorila ni na SMS poruku.
Detalj da je Obradović smenjen 3. marta, a da je novi zakon počeo da se primenjuje 4. marta primetila je i Transparentnost Srbija.
Kako navode u toj organizaciji, i stari i novi zakon propisuju da predlog za razrešenje mora biti obrazložen, sa precizno navedenim razlozima zbog kojih se predlaže razrešenje, ali imaju fluidnu odredbu koja osnivaču ostavlja prostor da relativno lako ostvari svoju nameru o smeni.
„To je situacija u kojoj se utvrdi da direktor „deluje na štetu javnog preduzeća kršenjem direktorskih dužnosti, nesavesnim ponašanjem ili na drugi način“. Ono u čemu se razlikuju novi i stari zakon, jeste odredba koja se primenjuje od 4. marta i po kojoj se obrazloženi predlog za razrešenje dostavlja direktoru, koji ima 20 dana da se izjasni o razlozima zbog kojih se razrešenje predlaže. Pošto je ovo izbegnuto, postupak razrešenja je znatno ubrzan“, navode u Transparentnosti.
Iz ove institucije podsećaju da oba zakona kao glavni razlog za razrešenje direktora navode „nestručno, nesavesno obavljanje dužnosti i postupanje suprotno pažnji dobrog privrednika i ozbiljne propuste u donošenju i izvršavanju odluka i organizovanju poslova u javnom preduzeću“, zbog koje je „došlo do znatnog odstupanja od ostvarivanja osnovnog cilja poslovanja javnog preduzeća, odnosno od plana poslovanja javnog preduzeća“.
U vezi s tim, Transparentnost konstatuje da „“ak i ako Vlada objavi obrazloženje za razrešenje, i u njemu, pored eventualnog pozivanja na ovu odredbu zakona, precizira šta se stavlja na teret direktoru, to javnosti neće pomoći da utvrdi u kojoj meri odgovornost leži na direktoru, koliko na Nadzornom odboru, a koliko na samoj Vladi koja je davala saglasnosti na programe poslovanja“.
„Naime, Nadzorni odbor je usvojio godišnji program poslovanja EPS za 2016. godinu tek 19. februara 2016. godine, a Vlada je na njega dala saglasnost dan kasnije“, podsećaju u TS. A. Milošević
Ko pobedi na konkursu, dobije otkaz
U Transparentnosti dodaju i da je EPS bio jedno od retkih javnih preduzeća u kojima je konkurs za izbor direktora sproveden do kraja. „U većini JP na republičkom nivou direktori su vršioci dužnosti ili političari koji su postavljeni neposredno pre nego što su konkursi postali obavezni. S druge strane, u slučajevima gde su sprovedeni konkursi, došlo je do smene. Pored aktuelnog razrešenja direktora EPS-a, smenjen je i direktor „Resavice““, navode u Transparentnosti.
Zanimljivo je i da je premijer praktično kontinuirano, mada uglavnom načelno, kritikovao Obradovićev rad, zbog čega se u javnosti stekao utisak da je njegova smena samo pitanje pogodnog trenutka. A opet, Obradović je pobedio na konkursu na kojem se javilo 70 kandidata za mesto prvog čoveka EPS-a. Koliko je Vlada nevoljno postavila njega da vodi EPS pokazuje i to što je konkurs trajao čak godinu dana, a koliko su ostali kandidati bili inferiorni, pokazuje to što je na kraju ipak on izabran.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.