Druga međunarodna arbitraža povodom raskida ugovora o kupovini preduzeća Putnik između Agencije za privatizaciju i američke firme Univorld u vlasništvu biznismena srpskog porekla Srbe Ilića biće završena do kraja ove godine čime bi trebalo da se okonča i višegodišnji spor između države i ovog investitora tokom kojeg je Vlada uporno odbijala da postupi po nalogu arbitraže i Iliću isplati devet miliona dolara koliko je on uložio u kupovinu Putnika i kasnije sve do raskida.
Naime, ugovorom o kupovini Putnika država i Univorld su se obavezali da će za sva pitanja biti nadležna međunarodna arbitraža čija će odluka biti konačna i neoboriva. Kada je država odlučila da raskine ugovor sa Univorldom, ona je zadržala bankarsku garanciju te kompanije nakon čega je Univorld pokrenuo postupak pred arbitražom, koja je još 2007. godine presudila da Agencija za privatizaciju mora da toj kompaniji vrati novac. Međutim, država se onda, suprotno ugovoru i načelu arbitraže, obratila Trgovinskom sudu tražeći da poništi tu odluku. Sud je tada doneo privremenu meru kojom je zabranjeno raspolaganje spornim novcem i od onda devet miliona dolara (što je zbog kursnih kretanja sada manja svota, pošto se novac drži u dinarima) leži na računu u Rajfazen banci, a da niko ne može da ga podigne. Posle brojnih odlaganja, sud je konačno presudio u korist Univorlda, ali je država i tada odbila da plati, pokrenuvši spor pred Apelacionim sudom, gde je takođe izgubila.
Međutim, iako je sudska odluka time postala pravosnažna država je opet odbila plaćanje, pokrenuvši drugu arbitražu po istom pitanju i tražeći odštetu od Univorlda. Taj zahtev za odštetom bio je dovoljan da sud ponovo odobri privremenu meru zabrane raspolaganja novcem koji po prvoj arbitraži pripada Univorldu, jer je država kao argument iznela da u slučaju pobede na drugoj arbitraži neće imati odakle drugde da se naplati. Kao kontrapotez Univorld je zahtevao oko 60 miliona dolara od države, pošto je ona prodala Putnik za toliko novca posle raskida ugovora, iako su akcije te firme do okončanja arbitraže pripadale Univorldu.
U naredna dva meseca epilog ovog slučaja trebalo bi da bude poznat, ali šteta koju zbog odbijanja da prihvati arbitražnu odluku Srbija trpi sve ove godine odavno se zna. Univorld je kao američka kompanija član OPIK-a, Organizacije za inostrane privatne investicije Vlade SAD, koja je osigurala Univorldovu investiciju u Srbiji. Kada je država odbila da postupi po odluci arbitraže, Univorld se obratio OPIK-u koji mu je po osnovu osiguranja isplatio traženih devet miliona dolara. To znači da se od tada naša država zapravo nalazi u sporu sa američkom po pitanju duga Univorldu. S obzirom na to da Srbija nije poštovala odluku arbitraže, OPIK je prestao da osigurava američke investicije u Srbiji i da ih podržava, o čemu je u više navrata obaveštavao sve resorne ministre u Srbiji i premijera Cvetkovića.
Hilari Klinton podsetila Cvetkovića
Igrom slučaja, premijer je upravo čovek koji je potpisao sporni ugovor sa Univorldom, pošto je u to vreme obavljao funkciju direktora Agencije za privatizaciju. Prilikom nedavne posete Beogradu, američka državna sekretarka Hilari Klinton je Cvetkoviću kao glavnu prepreku ekonomskoj saradnji dve zemlje iznela upravo slučaj Univorlda. Premijer je odgovorio da nije upoznat sa detaljima, odnosno da zna da je arbitraža presudila u korist te kompanije, ali da ne zna da postoje otvorena pitanja i da će pogledati u čemu je problem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.