Vlada Srbije i Međunarodni monetarni fond uspešno su završili pregovore o petoj reviziji stend-baj aranžmana dogovorom po kojem je povećanje plata u javnom sektoru i penzija pomereno za januar, ali će penzioneri u oktobru ili verovatnije u novembru dobiti jednokratnu pomoć, kako bi lakše prebrodili pad kupovne moći do početka naredne godine, saznaje Danas od izvora u Vladi, koji je učestvovao u pregovorima. Usklađivanje plata i penzija sa rastom cena na malo u januaru će državu koštati neplanirane četiri milijarde dinara, što je gotovo sav „višak“ novca u budžetu.
Načelno je utvrđeno da bi novac trebalo da dobiju svi penzioneri sa primanjima manjim od 20.500 dinara, kojima bi moglo da se podeli od 3.500 do 5.000 dinara (što će naknadno Vlada utvrditi na osnovu novca kojim bude raspolagala), ali je MMF odbio predlog vicepremijera Jovana Krkobabića da se u Pismo o namerama unese da će penzioneri dobiti po 5.000 dinara, rekavši da bi o tome trebalo da odluči Vlada Srbije i da Ministarstvo finansija izađe sa tačnom cifrom o visini raspoloživih sredstava. Pošto će penzioneri dobiti ovaj novac u novembru, njima neće biti data pomoć planirana za sam kraj ove godine, kao ni novac o kojem se govorilo da će im možda biti podeljen u januaru.
Ipak, Krkobabić je „pobednik“ pregovora, pošto je izdejstvovao pomoć za svoje birače, kao i povećanje penzija (ali i plata) u januaru. Osim toga, penzije i plate ponovo će biti povećane i u aprilu i oktobru naredne godine u okviru redovnog usklađivanja sa rastom cena na malo. U januaru 2011. plate i penzije biće uvećane za šestomesečnu inflaciju što je nešto manje od tri odsto. U aprilu će biti korigovane za tromesečnu inflaciju i polovinu ostvarenog rasta BDP, a u oktobru za šestomesečnu inflaciju. Inače, za povećanje plata i penzija u januaru biće potrebno dodatnih 12 milijardi dinara, što je za oko četiri milijarde dinara više nego da su odmrznute u aprilu.
Uz to, najnovije procene MMF-a pokazuju da u budžetu ove godine neće ostati 20 milijardi dinara, koliko je ministar ekonomije Mlađan Dinkić predviđao pre dolaska misije, pravdajući time insistiranje na višim platama i penzijama, već samo šest milijardi, koje su „ušteđene“ na kapitalnim izdacima, odnosno na jedinom mestu na kojem ne bi trebalo da se štedi. Razlog tom „višku“ su brojni nezavršeni kapitalni projekti, zbog čega predviđena sredstva nisu potrošena. U budžetu ima i još desetak milijardi dinara takozvanog „suficita u deficitu“, odnosno novca koji na papiru postoji, ali koji je realno već potrošen i koji ne može da bude preraspoređen. Kako tvrdi naš izvor, moguće je da Ministarstvo finansija pronađe još nešto novca, ali ne više od nekoliko milijardi.
Ostao je i dogovor da budžetski deficit ove godine bude 4,75 odsto, a naredne četiri procenta BDP i da privredni rast ove godine bude 1,5 odsto, a 2011. tri odsto. Ako bi rast bio veći od četiri procenta, što niko ne očekuje, izdavanja za plate i penzije bi mogla da se dodatno povećaju.
Dogovoreno je i da se u zakon o budžetskom sistemu unesu odredbe o fiskalnoj odgovornosti i da se formira jedinstveno fiskalno pravilo, s tim što će za budžet za narednu godinu to pravilo zajedno određivati MMF i Ministarstvo finansija, s obzirom na to da Srbija još nema fiskalni savet.
Fiskalni savet bi trebalo da bude formiran najkasnije šest meseci po usvajanju zakona, odnosno sredinom naredne godine, tako da će to telo biti nadležno tek za kontrolu budžeta za 2012. godinu. Dogovoreno je i da savet ima tri člana koja predlažu predsednik Republike, Ministarstvo finansija i Narodna banka. Vlada ima obavezu da Skupštini prosledi na usvajanje izmenjeni zakon o budžetskom sistemu pre 27. septembra kada zaseda Bord direktora MMF-a.
MMF je pred Vladu postavio i obavezu da u „optimističnom roku“ završi giljotinu propisa i donese niz zakona, uključujući i zakon o hartijama od vrednosti.
DOGOVOR
* Povećanje plata i penzija u januaru, aprilu i oktobru 2011.
* Pomoć penzionerima u iznosu od 3.500 do 5.000 dinara u novembru za primanja do 20.500 dinara
* Budžetski deficit u 2010. – 4,75 odsto BDP, u 2011. – 4 odsto
* Fiskalni savet imaće tri člana, kontrola budžeta tek od 2012.
* Izmenjeni zakon o budžetskom sistemu u Skupštini pre 27. septembra
* Usvajanje zakona o hartijama od vrednosti
* Završetak „giljotine propisa“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.