Predsednik Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović podneo je juče 19 prekršajnih prijava među kojima i 11 protiv sadašnjih i bivših ministara u Vladi Srbije, za koje je revizijom budžeta za 2008. godinu utvrđeno da su prekršili niz zakona, najčešće prilikom sprovođenja javnih nabavki, pogrešnim knjiženjem izdataka ili nenamenskim, odnosno zabranjenim korišćenjem državnih sredstava.

Vlada će ubuduće preduzeti sve da se slični prekršaji ne ponavljaju, saopštio je premijer Mirko Cvetković. On je rekao da je DRI obavila svoj posao kontrole, ali da je na sudovima, kao nezavisnim organima, da odluče da li postoji odgovornost onih protiv kojih su prijave podnete, ili pak ne.

„Razgovarao sam sa svim ministrima u Vladi protiv kojih je državni revizor podneo prekršajne prijave. Obavešten sam da je u ministarstvima pripremljena sva dokumentacija u vezi sa utvrđenim nepravilnostima i ona će biti prezentovana u toku prekršajnog postupka na sudu“, naveo je Cvetković. „Još jednom bih istakao da je od izuzetne važnosti što Srbija ima prvi izveštaj Državne revizorske institucije i što je uspostavljena transparentnost u kontroli trošenja novca iz državnog budžeta“, istakao je on.

Kako se navodi u saopštenju DRI, prijave su podnete protiv bivšeg direktora Uprave za trezor Ivana Maričića, bivšeg ministra trgovine Predraga Bubala, aktuelnog ministra trgovine Slobodana Milosavljevića, bivšeg ministra za Kosovo i Metohiju Slobodana Samardžića i aktuelnog ministra Gorana Bogdanovića, nekadašnjeg ministra prosvete Zorana Lončara i sadašnjeg Žarka Obradovića, ministra zdravlja Tomice Milosavljevića i protiv bivših i sadašnjih ministara kulture Vojislava Brajovića i Nebojše Bradića. Među prijavljenim ministrima su i Saša Dragin, koji je bio zadužen za životnu sredinu i Oliver Dulić, koji taj posao danas obavlja. Osim njih, državni revizor je prijave podneo i protiv sadašnjih ili bivših državnih sekretara Aleksandre Popović i Aleksandra Todorovića iz Ministarstva ekonomije i Tatjane Matić i Zorana Martinovića iz Ministarstva rada. Na spisku su se našli i Mirjana Nikolić, bivši direktor Uprave za zajedničke poslove republičkih organa i Novica Antić, koji tu funkciju trenutno obavlja, kao i Milan Tomić, bivši direktor Republičke direkcije za imovinu.

Najviše optužbi izneto je protiv Maričića, koji se, između ostalog, sumnjiči da u glavnoj knjizi Trezora nije evidentirao nefinansijsku imovinu nabavljenu u 2008., što je zadužio budžet za finansiranje manjka likvidnosti preko dozvoljenog iznosa i što nije izvršio povraćaj tih sredstava do kraja 2008. Revizori ga terete i da nije preduzeo mere za naplatu potraživanja i zato što nije ispostavio regresne zahteve direktnim dužnicima po kreditima po osnovu isplaćenih garancija iz sredstava budžeta. Maričić kaže za Danas da u potpunosti preuzima odgovornost na sebe i da je tačno da je znao da se delimično krše određene procedure, ali da je Trezor u uslovima ekonomske krize radio na najbolji mogući način i da često postoji velika razlika između onoga kako nalaže procedura i kako stvari u praksi izgledaju.

– Evo, samo jedan primer. Dnevna visina konsolidovanog računa Trezora varira i Trezor ne može da zna kolika će svaki put biti niti koliko će iznosti 60 odsto koliko država može da podigne. Zato je dolazilo do toga da ponekad Trezor uđe u minus. Imali smo zato dva izbora, ili da ostavimo određenu rezervu novca kako ne bismo ulazili u minus i da zbog toga ne mogu da se isplate plate i penzije i da se ugrozi bankarski sistem ili da uđemo u rizik i balansiramo na ivici. Ja prihvatam da odgovoram zbog toga, ali je mnogo bolje da ja odgovaram nego da stotine hiljada ljudi ostane bez finansija – tvrdi Maričić, koji ukazuje da je slična stvar i sa pitanjem regresa, jer je „svima jasno da Železnica i Srbijaput ne mogu da vrate novac koji su uzeli uz državne garancije“. „Šta je trebalo, da im blokiramo račune, pa da Železnica stane i da cela Srbija bude blokirana jer Srbijaput ne čisti sneg sa autoputa“, kaže Maričić.

Ostali su drugačije reagovali, pa je tako ministar zdravlja Tomica Milosavljević rekao za Danas da je najvažnije da u Srbiji postoji nezavisna revizija i da je ceo proces prošao bez političkih pritisaka. „Propusti su uglavnom knjigovodstvene prirode i otklonjeni su. Naravno, očekujem da će na sudu sve tvrdnje biti argumentovane dokazima“, rekao je Milosavljević. Bivši ministar kulture Voja Brajović kaže za naš list da ne želi da komentariše, ali i da ne vidi zbog čega bi se od ove priče pravila velika stvar, dok je ministar za KiM Goran Bogdanović, ocenio da je vrlo bitno da je DRI postupila po zakonu. „Na sudu će se izneti sva dokumenta i onda ćemo videti šta je bilo pogrešno. Ukoliko se utvrdi da je bilo grešaka svako će snositi svoj deo odgovornosti“, rekao je Bogdanović za Danas.

Slobodan Milosavljević, koji je juče već znao sadržaj izveštaja DRI, izjavio je da su primedbe i nepravilnosti knjigovodstvene prirode i da je u tom Ministarstvu već izdat nalog da se one otklone. „Zahtev DRI za pokretanje prekršajnog postupka odnosi se na projekat „Srbija – Dunavski sliv“, koji je nakon sprovedenog postupka javne nabavke rezultirao izradom fotomonografija i fotografija, kao i izložbama fotografija. Ukupna vrednost izrade fotografija na platnu iznosila je 689.400 dinara, a projekat je finansiran sa budžetske pozicije „Izgradnja i pozicioniranje nacionalnog brenda Srbije“, dok je mišljenje DRI da je to trebalo učiniti sa druge pozicije“, izjavio je Milosavljević i dodao da će kompletna dokumentacija biti prezentovana sudu. Međutim, DRI je konstatovala da je Ministarstvo trgovine pomenute umetničke fotografije kupilo radi ukrašavanja zidova u kancelarijama što je zabranjeno.

Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je da je „prijavu očekivao“ i da će uvažiti odluku sudije za prekršaje. „Očekivao sam prijavu, zato što smo dobili primedbe revizora, uložili smo argumente i dokaze, neki su uvaženi, neki ne“, rekao je Obradović Tanjugu i naglasio da će Ministarstvo predočiti sve dokaze sudiji za prekršaje. Nekadašnji ministar prosvete Zoran Lončar izjavio je juče da kao ministar nikada nije odobrio, niti potpisao, nijedan račun za reprezentaciju. Lončar je naveo da mu nije omogućeno da učestvuje u postupku revizije i da mu nije dostavljena dokumentacija o tome i da se nada da će mu biti dostavljena. On je dodao da mu nije poznato zašto Ministarstvo nije pružilo valjane dokaze DRI za ugostiteljske usluge koje su plaćene u periodu kada je bio ministar, a koje su koristili zaposleni u tom Ministarstvu.

Oliver Dulić: Nisam kriv

Ministar životne sredine Oliver Dulić negira krivicu. „Ni na koji način nije prekršen ugovor na koji se revizor poziva što ćemo dokazati i pred sudom. Taj ugovor je potpisan pre nego što sam postao ministar“, kaže Dulić za Danas. Slobodan Samardžić nije želeo da daje komentare jer nije dobio prijavu. „Čitav postupak je čudan i pomalo smušen jer informacije od revizora idu prvo medijima, a tek potom prema onima protiv kojih su prekršajne prijave podnete“, rekao je za Danas Samardžić, koga DRI sumnjiči da je izvršio isplate po ugovorima o delu bez dokaza da je posao izvršen i odobrio plaćanja ugostiteljskih usluga za koje se nije moglo utvrditi da li su nastale u svrhu posla i poslovne saradnje.

Prekršeni zakoni

Kako se navodi, DRI je u radu institucija u kojima su optuženi funkcioneri bili odgovorna lica, identifikovala više prekršaja iz Zakona o budžetskom sistemu, Zakona o javnom dugu, Zakona o budžetu za 2008.godinu, Zakona o javnim nabavkama i Uredbe o budžetskom računovodstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari