Od nedavno, kada je Agencija za privatizaciju raskinula kupoprodajni ugovor sa beogradskim DTM rilejšn, 70 odsto kapitala Poljoprivrednog preduzeća Mitrosrem iz Sremske Mitrovice, koja je jedna od najboljih firmi iz oblasti agrara u Vojvodini, ponovo je u vlasništvu države. Ugovor o prodaji ove firme raskinut je jer novi vlasnik nije ispunjavao uslove iz ugovora, posebno kada je reč o investicijama. Ipak, treba reći da Mitrosrem od tenderske prodaje do danas nakon dve i po godine nije doživeo sudbinu sličnih preduzeća u Vojvodini, tako da im je ostala imovina. Za sada je nepoznanica koliko je i kako novi vlasnik kreditno zadužio ovu firmu. Ono što se zna je da 500 zaposlenih potražuje samo 1,5 mesečnu zaradu.
– Decembra 2006. godine na tenderu je prodato ovo preduzeće za 15 miliona evra. Kupac je imao i obavezu da investira 10 miliona evra u narednih pet godina. Taj uslov nije ispunjen jer je samo u prvoj godini uložen 1,8 miliona evra, a onda su izostale dve rate, tako da je došlo do raskida ugovora o prodaji Mitrosrema. Sindikat je pre privatizacije tražio da se Mitrosrem sačuva kao državno preduzeće, po sistemu po kome je sačuvan PKB, a i sada smo na stanovištu da je to najbolje rešenje jer je reč o kolektivu koji obrađuje 4.000 hektara vlastitih oranica, ima vlastiti tov stoke, klanicu, preradu kuruza, a imao je i velike površine pod povrćem sa sistemom navodnjavanja. Ponovo ćemo tražiti od Gradske uprave i Vlade Vojvodine da se ubuduće tako reši naš status – kaže Stevan Jovanović, predsednik Samostalnog sindikata u Mitrosremu.
Agencija za privatizaciju imenovaće ovih dana zastupnika državnog kapitala u Mitrosremu. Prema navodima predsednika mitrovačkog Veća samostalnih sindikata Stevana Romakova, praksa je da zastupnika kapitala imenju lokalna samouprava, privredna komora, sindikat i načelnik okruga jer na to mesto treba da dođe iskusan privrednik. U javnosti je više puta spekulisano o pravom vlasniku ovog preduzeća, međutim, nema pouzdanih dokaza za tvrdnje da je Mitrosrem kupovan i preprodavan novcem Darka Šarića , ali u sindikatu firme kažu da će se ovih dana tačno znati i biti saopšteno javnosti kako je kupovan, prodavan i preprodavan Mitrosrem.
Imovina
Mitrosrem u ovom trenutku ima pod kukuruzom 2.000 hektara, 1.000 hektara je zasejano sojom i suncokretom, dok je pšenica skinuta sa oko 1.000 hektara. Preduzeće ima 10.000 grla tovnih i rasplodnih svinja na farmi u Velikim Radincima, dve farme za tov junadi, koje su trenutno prazne, vlastitu klanicu, fabriku za preradu kukuruza Korn produkt, koja takođe radi, sistem za navodnjavanje na 600 hektara i sasvim solidan i očuvan mašinski park poljoprivredne mehanizacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.