Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija uraditi sve što traži Međunarodni monetarni fond, jer je to dobro za zemlju, ali da će to biti teško jer očekuje otpor u javnim preduzećima.
– Imam strah od borbe za javna preduzeća, jer su u pitanju dugogodišnje navike koje treba menjati, a to je teži zadatak nego što sam očekivao – kazao je Vučić na privrednoj konferenciji Rajfajzen banke i naglasio da su u javnim preduzećima najviše plate, u proseku od 70.000 do 80.000 dinara, dok je u privatnom sektoru prosek tek 39.000 dinara, što je „ogromna razlika koju država ne može da podnese“.
Premijer je podsetio da je MMF za 2016. godinu predvideo privredni rast od 1,6 odsto, koji prema njegovoj oceni može biti i veći, dok je za 2017. MMF predvideo rast veći od dva odsto. Naglasio je da ukoliko se „striktno budemo držali predviđenog plana“ Srbija može da zaustavi rast javnog duga u odnosu na bruto domaći proizvod od 2017. godine.
Vučić je dodao i da Vlada ima ambiciozna planove sa MMF-om i Svetskom bankom na unapređenju i rastu privatnog sektora, a da će subvencijama pokušati da postigne konačno rešenje za Fabriku automobila Priboj i smederevsku Železaru.
– Očekujem da obe peći u smederevskoj Železari od maja, početkom juna, biti pokrenute, što bi dovelo do rasta BDP od 1,2 do 1,4 odsto, što nam govori koliko nam je slab ostatak privrede. Ali, i strateško partnerstvo FAP-a i finske kompanije Sisu ozbiljno će se odraziti na rast BDP. Ako za jednu i po godinu imate rast veći od dva odsto BDP, to je kao da ste nekad imali rast od 10 do 11 odsto BDP – istakao je Vučić.
Kako tvrdi ministar finansija Dušan Vujović, Srbija je blizu postizanja dogovora o aranžmanu sa MMF-om, a najavio je da će rezultate pregovora sa delegacijom te institucije koja boravi u Srbiji objaviti na završnom sastanku 20. novembra. Međutim, ministar je rekao i da se ne zna kada će Odbor direktora MMF-a razmatrati odobravanje tog sporazuma. Ono što jeste izvesno, je da će se nakon postizanja dogovora o aranžmanu s MMF pristupiti ubrzanoj izradi budžeta za 2015. godinu za koji se očekuje da će biti oštriji nego što je potrebno u svim sferama. Prema rečima Vujovića, očekuje se da predlog budžeta bude u skupštinskoj proceduri 1. decembra.
– U Srbiji će 2015. biti teška, ali ako se kroz reforme postave dobri temelji, može se očekivati dinamičan ekonomski rast u 2016. i 2017. Srbija se, kao i ostale zemlje centralne i istočne Evrope suočava se sa padom bruto domaćeg proizvoda a narednih godina na ekonomiju će uticati stanje u EU gde se očekuje rast od 1,6 odsto. I kod nas je ključni faktor rasta vezan za povećanje izvoza. Iako u Rajfajzen banci očekujemo nastavak pritisaka na dinar u ovom kvartalu, trebalo bi imati na umu da je deprecijacija dinara od tri do četiri odsto prihvatljiva za ekonomiju – izjavio je predsednik Izvršnog odbora Rajfajzen banke Zoran Petrović i dodao da je kurs jako bitan za privredu Srbije jer se većina poslova obavlja u čvrstoj valuti.
Pripremljen program sanacije Srpske banke
Srpska banka se ne gasi jer je Vlada Srbije pripremila program sanacije uz minimalne troškove, a biće zadržan i deo kreditiranja namenske industrije, izjavio je Dušan Vujović. On je podsetio da je Srpska banka i do sada imala zaduženje u namenskoj industriji. „Štediše Srpske banke nemaju apsolutno razloga za brigu“, naglasio je ministar privrede ali je i dodao da „Vlada Srbije više neće imati milosti i bolećivosti prema bankama.
Verheijen: SB iduće godine o kreditu Srbiji
Beograd – Kredit Svetske banke Srbiji za podršku budžetu mogao bi da bude odobren u februaru ili martu 2015, očekuje šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen, jer će se o toj podršci razgovarati kada resorni ministar 29. novembra izađe sa planom za 502 preduzeća sa spiska za privatizaciju. „Tek tada će bord direktora Svetske banke zasedati da razgovara o potencijalnom kreditu“, rekao je ali nije mogao da precizira o kom iznosu je reč, jer će to, kako kaže, zavisiti od vladinog programa reformi. „To je deo razgovora koji se vodi“, kazao je i objasnio da krediti od 250 miliona dolara koji je trebalo da bude odobren u 2014. nije dat, jer je vlada novac našla na drugom mestu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.