Vlada Srbije i Međunarodni monetarni fond uspešno su završili pregovore o petoj reviziji stend-baj aranžmana, što će Srbiji omogućiti da povuče dodatnih 380 miliona evra kredita, pod uslovom da Izvršni odbor MMF-a na sednici 27. septembra odobri reviziju.
Dogovoreno je da će plate i penzije biti povećane u januaru i da će penzioneri u oktobru dobiti jednokratnu pomoć, kao i usvajanje fiskalnih pravila u okviru zakona o budžetskom sistemu. MMF je zadržao projekciju privrednog rasta u ovoj godini od 1,5 odsto, dok je budžetski deficit za 2011. projektovan na četiri procenta BDP.
Šef misije MMF-a Albert Jeger ocenio je na završnoj konferenciji za novinare da program beleži dobre rezultate, ali da je oporavak Srbije iz duboke recesije spor i težak.
– Po pitanju odmrzavanja plata i penzija postojala su dva faktora. Jedan je visok fiskalni deficit i činjenica da plate i penzije čine veliki deo državnih rashoda u iznosu od 800 milijardi dinara, što znači da povećanje od samo jedan odsto znači rast troškova od osam milijardi dinara. S druge strane, stoji argument da će u decembru biti pune dve godine od kako su zamrznuta primanja i da bi trebalo nadoknaditi rast cena hrane, što ne bi bilo moguće ako bi se indeksiranje plata i penzija obavilo tek u aprilu. Na kraju smo dogovorili da se prva indeksacija pomeri za januar 2011., ali i da se otkaže jednokratna pomoć planirana za januar. Ova indeksacija će budžet za sledeću godinu koštati četiri do pet milijardi dinara i taj trošak će morati da se uklopi u planirani deficit od četiri odsto BDP – precizirao je Jeger.
On je dodao da je teška tema u pregovorima bio rebalans budžeta za 2010. jer je u Srbiji debata počela sa premisom da će u državnoj kasi biti 20 milijardi dinara dodatnih prihoda, što se pokazalo kao netačno. Prema Jegeru, ministarka finansija je iznela podatak po kojem će na raspolaganju biti samo dve milijarde dinara koje mogu da se iskoriste za bilo koju namenu, tako da je jedini način da se podigne potrošnja za plate i penzije da se novac uzme od onih projekata koji nisu završteni. Na taj način, država može da prikupi još šest milijardi dinara.
– Istovremeno, Ministarstvo ekonomije je tražilo dodatnih 10 milijardi dinara za potrošnju za penzionere i poljoprivredu, tako da će sada Vlada Srbije morati da odluči koji su projekti najhitniji i da njima preusmeri sredstva – rekao je Jeger. On je naglasio i da je inflacija „niska za srpske standarde“, ali da zabrinjava rast cena. On je priznao i da mnogi verovatno ni ne primećuju oporavak i da će ostatak ove i naredna godina biti teški.
Potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić naglasio je da su pregovori bili „često teški i neprijatni“ ali da je postignut dobar dogovor.
– Penzije i plate u javnom sektoru biće usklađivane na isti način u 2011. kao i u 2012. godini, što znači da smo početni cilj ostvarili. Svim penzionerima sa penzijama nižim od 20.500 dinara, najkasnije do 15. oktobra biće podeljeno po 5.000 dinara jednokratne pomoći, a radimo na tome da pronađemo sredstva da tu pomoć damo i onima sa penzijama ispod 30.000 dinara. Penzije i plate u 2011. godini biće usklađivane tri puta, odnosno u januaru, aprilu i oktobru, što je veliki korak – istakao je Krkobabić, potvrđujući tako ranije pisanje Danasa.
Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da po pitanju zakona o fiskalnoj odgovornosti nije bilo uvek slaganja sa MMF-om, ali da je dogovoren „bolji zakon od onog koji je Ministarstvo finansija na početku predlagalo“. Tako će, prema njenim rečima, biti ustanovljeno fiskalno pravilo deficita i pravilo javnog duga. U naredne tri godine privreda bi trebalo da raste u proseku po četiri odsto i u skladu sa time će se formirati i deficit, koji će moći da raste samo ako javne investiije budu veće od četiri odsto BDP-a. Dogovoreno je i pravilo rasta plata i penzija i utvrđeno da će se zakon o fiskalnoj odgovornosti primenjivati i na republičkom i na lokalnom nivou.
– To nije bila početna pozicija MMF-a, ali smo na kraju tako odlučili jer ćemo imati period prilagođavanja u naredne tri-četiri godine, a postoji opasnost da u predizbornoj godini republička vlast izdatke prebaci na lokalnu, čime bi se praktično izigrao zakon o fiskalnoj odgovornosti što nikome nije bila namera pri sastavljanju ovog zakona – istakla je ministarka. Ona je naglasila da će biti formiran fiskalni savet sa ciljem da kontroliše poštovanje fiskalnih pravila i da će to biti samostalna i nezavisna institucija, te da će zakon važiti i za 2011. godinu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.