
Ključni element te propagandne akcije bilo je da su se preuveličavale ionako preuveličane brojke od 700.000 jasenovačkih žrtava.
Tako je partizanski general Velimir Terzić 1983. godine za beogradski Intervju izjavio da je „samo u Jasenovcu ubijeno milion Srba, ne računajući pripadnike drugih naroda“. Potom je antropolog Srboljub Živanović tvrdio da je „najmanje 700.000 žrtava sahranjeno na području Jasenovca i Gradine“. Vuk Drašković, koji je u međuvremenu postao vođa Srpskog pokreta obnove (SPO), izjavio je u veljači 1990. godine da je „Jasenovac 40 puta veći od Mauthausena“. Konačno je stanoviti Radomir Bulatović 1990. godine samouvjereno napisao „da je u Jasenovcu stradalo preko 1,110.929 ljudi, žena i djece, teško će ko moći oboriti“. Broj likvidiranih po neki je put rastao do milijun i pol, a tvrdilo se i da se točan broj žrtava „nikada neće moći ustanoviti“. Višestruko uvećane brojke žrtava u Jasenovcu, a posebno srpskih, trebale su poslužiti razvijanju teze o genocidnosti Hrvata, što je poticalo ponovno buđenje i daljnji razvoj osvetničkog gnjeva za 1941. godinu, „koja nikad nije naplaćena“.
U naporima određenih beogradskih krugova da jasenovački zločin drže u žiži interesa te da ga instrumentaliziraju za svoje posebne političke ciljeve, ključna je osoba od kraja osamdesetih do smrti 2009. bio Milan Bulajić, dugogodišnji jugoslavenski diplomat, direktor beogradskog Muzeja genocida i autor većeg broja knjiga o Jasenovcu i ustaškim zločinima u Drugom svjetskom ratu. Bio je i zamjenik predsjednika Odbora Srpske akademije nauka i umetnosti za prikupljanje podataka o genocidu nad srpskim narodom i drugim narodima Jugoslavije u 20. veku. U njegovu opusu, knjiga Ustaški logor smrti – srpski mit? ima istaknuto mjesto. Bulajić je umnogome opterećen teorijama zavjere, pa tako tvrdi da su organizatori znanstvenog skupa „Jasenovac 89“ održanom 1989. u Jasenovcu „dijelili sudionicima bedž sa slovom 'Y' ugrađenom u kamenom cvijetu“, a zapravo se radi o slici Bogdanovićeva cvijeta – spomenika. Bulajić inzistira na „povjesnoj odgovornosti Katoličke crkve“. Ističe da je i danas, „više od pola stoljeća poslije Drugog svjetskog rata skrivena istina o najbrutalnijem logoru smrti“ te da se i danas, 1999. godine, „ta istina skriva i sprečava“. Kad govori o broju žrtava, Bulajić nije nikad izrekao da je u Jasenovcu ubijeno 700.000 žrtava, ali je doslovno i uporno citirao sve one koji su tu brojku isticali. U maniru iskusnog diplomata svoje je poruke servirao vrlo suptilno: s autorima navoda o 700.000 jasenovačkih žrtava i sličnih Bulajić nikada nije polemizirao, ali je polemizirao sa svima onima koji spominju niže brojke.
Brojka od 700.000 jasenovačkih žrtava ostala je prisutna u nekim krugovima sve do danas. Međunarodna komisija za utvrđivanje istine o Jasenovcu, osnovana 2000. u Banjaluci i njezin predsjednik Srboljub Živanović, član Srpske akademije nauka i umetnosti su za vrijeme „međunarodne“ konferencije o Jasenovcu 2011. objavili deklaraciju u kojoj ističu da je „Hrvatska država, zajedno s Rimokatoličkom crkvom izvršila genocid nad pravoslavnim Srbima, Jevrejima i Romima… posle strašnog i užasnog mučenja, ubili su preko 700.000 Srba, 23.000 Jevreja i 80.000 Roma“. Na raznim se skupovima i u raznim izdanjima promiču te brojke, a njihovim su promotorima revizionisti svi, od Franje Tuđmana do Slavka Goldsteina, koji ih ne podržavaju. Devedesetih je u Hrvatskoj bilo nastojanja da se jasenovački zločin minimalizira – to je „nastojanje“ jednako strašno i maliciozno kao i pretjerivanje s brojem žrtava.
Nastavlja se
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.