Predsednik Vlade Srbije Srbije Aleksandar Vučić, kako sam priznaje baš i nema neki smisao za humor. No „i ćorava koka ubode zrno“, pa i Vučić ponekad bude duhovit. Ili sarkastičan. Možda je najbolje reći nešto između – sarkastično duhovit ili duhovito sarkastičan. Nedavno je, na primer, govoreći o Samitu EU – Turska najavljenom za 7. mart, na kome bi izbeglička kriza trebalo da bude glavna tema, konstatovao da se taj događaj, „čeka kao Osma sednica Saveza komunista“. Šta se ono, beše, desilo na Osmoj sednici?

Na Osmoj sednici Centralnog komiteta Saveza komunista Srbije, 23 i 24. septembra 1987. došlo je do konačnog razlaza Slobodana Miloševića i tadašnjeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića. Milošević se sa Stambolićem obračunao smenjujući Dragišu Pavlovića, predsednika Saveza komunista Beograda. Svemu je prethodio rast tenzija između Srba i Albanaca na Kosovu, protesti i nemiri u „južnoj srpskoj pokrajni“. Aprila 1987. Milošević je otišao na Kosovo, Srbima okupljenim u Kosovu Polju izgovorio čuveno: „Niko ne sme da vas bije“. Postao „novi Karađorđe“, heroj srpskih medija koji su vrveli od anti albanske kampanje, a kosovskim Srbima objašnjavali da ih samo Milošević može spasiti i rešiti probleme. Onda je u kasarni JNA u Paraćinu vojnik na odsluženju vojnog roka Aziz Keljmendi ubio četvoricu i ranio još nekoliko vojnika. Histerija je time dobila na intenzitetu.

Dragiša Pavlović, predsednik Gradskog komiteta Saveza komunista Beograda, blizak Stamboliću, prvi se javno usprotivio anti albanskoj kampanji i Miloševiću. Sazvao konferenciju za novinare, na kojoj je upozorio da se situacija na Kosovu ne može popraviti „olako obećanom brzinom“, vanrednim stanjem, populizmom i nacionalizmom. „Neuravnotežene reči samo stvaraju histerično raspoloženje koje čini stvari samo lošijim, a ne rešava problem“, upozorio je Pavlović, zaključujući da „strastvene reči mogu samo doneti vatru“. Smenjen je posle dve nedelje, a vatra, u vidu ratova na tlu bivše Jugoslavije, stigla je koju godinu kasnije. Pavlović je umro 1996. u Beogradu, Ivan Stambolić ubijen na Fruškoj gori 2000. a Milošević umro 2006. u Hagu.

Mnogi Osmu sednicu smatraju uvodom u krvavi raspad nekadašnje Jugoslavije. U čemu je sličnost sa predstojećim Samitom EU-Turska? Teško je reći ko će biti „briselski“ Pavlović, Stambolić, Milošević, ali poređenja između bivše Jugoslavije i EU sve su češća. Slovenački ekonomista Jože Menciger je još pre dve godine govorio: „Sličnosti postoje i nema smisla izbegavati ih. Sličnost je i to da su velike razlike u razvijenosti članica ili nekadašnjih republika, zbog kojih je i primena jedinstvene ekonomske politike pod znakom pitanja“. Ako ranijim ekonomskim razmimoilaženjima, naročito vidljivim tokom grčke krize, dodamo i aktuelne nesuglasice oko izbeglica, čini se da se EU ne piše dobro. Kao i rahmetli Jugoslaviji i EU je dobro išlo dok je bilo para, kredita, programa pomoći. Kad je zagustilo, pojavili se ozbiljni problemi, evo pukotina, svađa, ksenofobije, nacionalističke histerije, populizma… Stigli i „šiptari“, „četnici“, „ustaše“, „balije“… u vidu izbeglica sa Bliskog istoka i severne Afrike.

Razlika ima, naravno, puno. Jugoslavija je bila država kojoj je manjkao demokratski kapacitet, a EU je ipak uređen sistem. EU sigurno neće ratovati ni zbog ekonomske krize ni zbog izbeglica. Možda se neće ni raspasti, ali nesposobnost koju države članice pokazuju u (ne)rešavanju izbegličke krize, podrili su temeljne evropske vrednosti. Ko još u EU sme da govori o ljudskim pravima? Toleranciji? Nažalost, 7. mart teško da će nešto promeniti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari