– Nisam došao da vam pričam bajke, već istinu. Dolaziće i oni koji će vam obećavati med i mleko i da će nam nešto pasti s neba. Ako njih budemo slušali, ako dobiju većinu, Srbiju za manje od godinu dana čeka grčki, bosanski ili argentinski scenario, jer to je scenario neodgovornosti, rekao je lider SNS Aleksandar Vučić, pre desetak dana u Doljevcu.
Koji dan kasnije, član Predsedništva DS Borislav Stefanović izjavio je da je SNS upropastio sve čega se dohvatio tokom prethodne dve godine i da Srbiji preti bosanski i ukrajinski scenario socijalnog bunta, ako „naprednjaci“ ostanu na vlasti. „Poziv DS na ukrajinski scenario ukoliko na izborima ne uspeju da formiraju vladu, sumrak je demokratije u Srbiji i pretnja za napredak i stabilnost zemlje“, odgovorio mu je prezimenjak Nebojša Stefanović, potpredsednik SNS. Javili su se još neki funkcioneri i simpatizeri „naprednjaka“ sa istom porukom – DS poziva na nasilje, a ako, daleko bilo, „demokrate“ i tajkuni pobede 16. marta, nebo će nam pasti na glavu. Slično je DS tvrdio pred drugi krug predsedničkih izbora 2012. godine – Ako Toma pobedi… Aktuelnoj trilemi, da li Srbiji preti argentinski, ukrajinski ili bosanski scenario priključio se i Mlađan Dinkić, lider URS. „Bez obzira na to koliko ubedljiva pobeda SNS bude na izborima, ako se ne promeni politika stezanja kaiša i ne krene u zapošljavanje i investicije, ne mogu se izbeći masovni protesti i bosanski scenario u narednih godinu ili dve. Ljudi neće moći da žive“, rekao je Dinkić, višegodišnji ministar privrede i finansija.
I šta sad? Da li nam preti neki od pomenutih scenarija? Zašto se uopšte okrećemo inostranim „scenarijima“ kad u svojoj bližoj prošlosti imamo i te kako sličnih primera? Argentina se ponovo nalazi u opasnosti od bankrotstva, ali i mi smo kroz slično stanje više puta prolazili. Propale banke, štedni ulozi, rekordna inflacija, obezvređena domaća valuta, prazne prodavnice, plate i penzije koje se ili ne isplaćuju ili ih inflacija „pojede“ da kao da ih nema… sve smo to imali. Bosanski scenario nam je geografski najbliži i politički, verovatno, najrealniji, ali, iskusili smo mi ne samo štrajkove već i mirne i nasilne proteste.
Bosanci, nezadovoljni ekonomskom situacijom, siromaštvom i nepravdom, zapalili nekoliko državnih institucija. E, kad smo „mi“ palili Skupštinu, upadali u policijske stanice, 5. oktobra 2000. beše? Ni napadi na ambasade nam nisu strani, miting „Kosovo je Srbija“ beše? Uostalom, dok je u Sarajevu, u jeku građanskih protesta koji još traju, protestovalo nekoliko stotina građana, u Kraljevu je štrajkovalo više hiljada radnika i niko se zbog toga nije preterano uzrujavao. Kao da je Beogradu Sarajevo bliže od Kraljeva. A onda je Vučić obišao kraljevačke štrajkače i bar trenutno smirio stvar. Ukrajina je, ipak, poseban slučaj. Uklještena između Zapada i Rusije, ta zemlja je postala međunarodni problem i deo igara velikih, koji izgleda ni sami ne znaju šta da rade i kako da pomognu stabilizaciju ove ogromne, strateški važne i politički podeljene zemlje, u kojoj je u nasilnim protestima poginulo više od 80 ljudi. Takav scenario u Srbiji, na sreću, nije moguć. Nismo mi svetu toliko važni, a, budimo realni, umorili smo se od protesta i demonstracija. Ko bi sutra u Beogradu izašao na ulice i protestovao ili, ne daj bože, pucao i ginuo? Za šta? EU? Nema šanse. Ako se negde demonstriralo i protestovalo, demonstriralo se i protestovalo u Srbiji. Umorni smo više, ali Srbija je najopasnija kad ćuti.Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.