„Na teritoriji Beograda postoji oko 1.900 samostalnih umetnika koji duguju oko 100 miliona dinara na ime poreza. Samostalni umetnici koji ne izmire dugovanja nemaju pravo na zdravstvene knjižice, a da bi se ti problemi rešili potrebna je saradnja pre svega sa Ministarstvom finansija, Poreskom upravom, Ministarstvom državne uprave i Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje“, rekao je na jučerašnjoj sednici Odbora za kulturu i informisanje Mladen Vesković iz Ministarstva kulture i informisanja.
Vesna Marjanović, predsednica nadležnog skupštinskog odbora, ukazala je na to da je nedostatak zdravstvenih knjižica veliki problem, jer samostalni umetnici nemaju zdravstveno osiguranje i ne mogu da se leče, ali, kako je navela, mnogi zbog tih dugova ne primaju ni penzije. Ona je podsetila i na inicijativu staru tri godine da se samostalnim umetnicima otpišu ti dugovi.
Poslanik Socijalističke partije Srbije Srđan Dragojević rekao je da ga frustrira odgovor državnih institucija da nisu nadležne za rešavanje tog problema. „Ajmo onda da to odslužimo. Evo nas 2,000 da dođemo ispred CZ-a i da tražimo da nas puste unutra“, rekao je Dragojević, dodajući da iznos dugovanja nije velik i da mora da se nađe neko rešenje, poput otpisa kamate i reprograma duga na 60 meseci, što bi predstavljalo neki izlaz.
Dimitrije Tadić iz Ministarstva kulture ocenio je, međutim, da njegovo ministarstvo nema nikakve odgovornosti po tom pitanju u pravnom smislu i da je ta problematika u obavezi lokalnih samouprava. „Problem je nastao 2009. i trajao je do 2014. godine. I pored toga, Ministarstvo je predvidelo niz inicijativa i sastanaka na kojima je pokušano da se da jedan konstruktivni doprinos rešavanju ovog problema“, rekao je Tadić i dodao da se do sada nije znalo koliko je umetnika sa tim problemom i koliki je njihov dug, da se sada došlo do tih podataka i da je razgovarano sa Ministarstvom finansija kako da se to reši.
Na sednici, koja je održana bez kvoruma, budući da članovi odbora iz SNS nisu prisustvovali, razmatran je i izveštaj o radu Nacionalnog saveta za kulturu, a Mileta Prodanović, predsednik Saveta, rekao je da je Savet od osnivanja „imao sudbinu koja je u poslovicama namenjena prvim mačićima“.
„Bili smo šutirani i prebacivani kao nekakva ping-pong loptica. Ali za ovih pet godina mislim da je javnosti poznato šta je Savet, koji su njegovi ciljevi i šta treba da radi“, rekao je Prodanović, ukazujući i da je došlo do osipanja članova, a da su razlozi za to, pored ostalog, to što ništa od predloga tih tela nije usvojeno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.