Nakon sastanka premijera Srbije Aleksandra Vučića i ruskog ambasadora Aleksandra Čepurina, Danas nije uspeo da dobije informacije o tome da li je bilo razgovora o dolasku predsednika Ruske Federacije Dmitrija Medvedeva. Iz Vlade Srbije je stiglo saopštenje o njihovoj saglasnosti da „presuda Haškog tribunala izrečena Radovanu Karadžiću ne sme biti iskorištena za pokušaje nametanja kolektivne krivice jednom narodu, niti za dovođenje u pitanje statusa i ovlašćenja Republike Srpske koji proističu iz Dejtonskog sporazuma“.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Kako se navodi, ambasador Čepurin je „izrazio podršku i solidarnost sa Srbijom i srpskim narodom povodom godišnjice početka bombardovanja Jugoslavije od strane NATO“. „U razgovoru je istaknuto da su i 17 godina nakon tragičnih događaja vidljive teške posledice agresije, koja je dovela do mnogobrojnih ljudskih žrtava, velike materijalne štete, te drastičnih posledica po mir i stabilnost u regionu“, ističe se saopštenju.

Dodaje se i da su srpski premijer i ruski ambasador razgovarali o pitanju vojne neutralnosti Srbije kao značajnom faktoru koji doprinosi jačanju bezbednosti i stabilnosti na Balkanu, ali i u Evropi u celini. Ruski diplomata je, kako se navodi, izrazio negodovanje zbog kampanje laži koji predstavnici pojedinih nevladinih organizacija iznose protiv uloge Rusije u oslobodilačkom Drugom svetskom ratu.

Danas je pokušao juče da sazna da li je bilo govora i o dugo najavljivanoj posetu Dmitrija Medvedeva, koja je, prema ranijim, trebalo da se dogodi krajem ovog i početkom sledećeg meseca, ali bezuspešno.

Međutim, na pitanje Danasa, da li je tokom posete Tomislava Nikolića Rusiji dogovoren tačan datum posete premijera Ruske federacije Dmitrija Medvedeva Srbiji, u kabinetu predsednika Srbije kažu da taj događaj još nije dogovoren, odnosno da zavisi od premijera Vučića.

„Premijer Srbije odlučuje kada će pozvati ruskog premijera u Beograd. Preciznije rečeno, Vučić predlaže vreme posete“, istakli su sagovornici lista Danas na Andrićevom vencu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari